e-JEST modeliyle Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının iki yıldır lideri olan Karsan, önemli bir duyuru yaptı. Karsan’ın 2018 yılında tanıtılarak 2019 yılı başında yollarla buluşturduğu ilk elektrikli modeli e-JEST, ASELSAN’la yapılan iş birliği kapsamında yerli batarya ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. Anlaşma kapsamında Karsan, yeni e-JEST modelini ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. Yerli çekiş sisteminde 65 kWh kapasiteye sahip batarya, 70 kW güce sahip elektrik motoru, motor sürücüsü, araç kontrol bilgisayarı, sürücü görüntüleme paneli ve şarj kontrol ünitesi yer alacak. Araçtaki batarya sistemi de Türkiye'de akü, batarya ve pil ihtiyacını milli olarak karşılayan ASPİLSAN Enerji tarafından üretilecek. Aşağı açılır kayar camın yer aldığı e-JEST versiyonunda  iki adedi katlanır olmak üzere 12 adet koltuk sayısına sahip olacak ve ASELSAN hızlı şarj altyapısı ile yaklaşık bir saatte şarj olacak. 

Bus Of The Year Testleri Çekya’da Düzenlendi Bus Of The Year Testleri Çekya’da Düzenlendi


ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, yapılan anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “ASELSAN mühendislerinin milli imkanlarla geliştirdiği teknolojiler ülkemizin gerekli gördüğü her alanda yetkin ürünlere dönüşüyor. Askeri alanda kendini ispat etmiş bir şirket olarak, komuta-kontrol, güç elektroniği, motor kontrol ve görev bilgisayar sistemleri gibi konularda sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyimlerimizi elektrikli araç sektörüne aktardık. Yerli ve milli elektrikli araç sistemlerinin yaygınlaşarak ülkemizde bu konuda bir ekosistemin oluşması için çalışıyoruz. Bunun için bizleri Sanayi İşbirliği Projeleri (SİP) ile teşvik eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.” 
ASELSAN ile yaptıkları anlaşmanın önemini vurgulayan KARSAN CEO’su Okan Baş ise “KARSAN olarak tüm proje ve iş birliklerimizle geleceğin teknolojilerine öncülük ediyor, toplu ulaşım alanındaki çözümlerimizi bu bakış açısıyla şekillendiriyoruz. Avrupa’nın farklı ülkelerinde yüzde 100 elektrikli araçlarımızla hizmet vererek ülkemizi temsil ediyoruz. Şimdi de Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının iki yıldır üst üste lideri olan KARSAN e-JEST modelimizin ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış yeni versiyonunu üretiyoruz. Türkiye’de modern ulaşım dönüşümü anlamında, böylesine örnek bir çalışmaya imza attığımız için son derece gururluyuz” dedi.
İlk tedarikçi BMW
Karsan tarafından tasarlanarak üretilen ve Avrupa pazarında büyük başarı sağlayan e-JEST minibüsün elektrik motoru ve batarya sistemleri Alman otomotiv markası BMW tarafından tedarik ediliyordu. 
 

Editör: Akın Öcal