Fuar açılışında basınla bir araya gelen Iveco Otomotiv Ağır Vasıta Satış Müdürü Çayan Tubay ve Hafif Orta Vasıta Satış Müdürü Özer İşler araçlarla ilgi bilgi verdiler. Fuarda IVECO’nun uluslararası nakliyeye uygun araçları S WAY çekici, 3,5 ton Daily panel van ve 3,5 ton Daily şasi araçlar ziyaretçilere sergilendi.

Iveco Otomotiv Ağır Vasıta Satış Müdürü Çayan Tubay şunları söyledi; “Burada gördüğünüz gibi uzun yol çekicimiz S WAY’i sergiliyoruz. S WAY bildiğiniz üzere 2020 yılı başında piyasaya sunuldu ve 2020 başından beri Türkiye’de toplam 2500 adet S WAY satıldı, S WAY pazar payımız her geçen ay biraz daha artıyor. Uzun yol araçlarımızı otomatik klima ve park kliması ile beraber sunuyoruz, ayrıca havalı kabin süspansiyonu, ADR, ZF intarder, 463 KW güçlü motor freni gibi özellikler standart. Uzun yol taşımacılığı için IVECO Cursor 13 Litre, 530 BG motorlu araçlarımız tercih ediliyor.”

Iveco Otomotiv Hafif Orta Vasıta Satış Müdürü Özer İşler de şunları söyledi; Daily modelimiz 3,5 ton segmentinde uzun yol ekspres taşımacılık için de çok tercih edilen bir araç, özellikle tek tekerlekli, 16 metreküp panelvan modellerimiz çok tercih ediliyor. Daily modellerimizin en öne çıkan özelliklerinde biri de araçlarımızı C tipi kamyon şasisi olmazı bu da araçlarımızın yıpranmasını geciktiriyor. Diğer bir güçlü yanımız da Hİ Matic tork konvertörlü tam otomatik şanzıman seçeneği. Şu anda ortalama satılan her dört 
Daily satışından birisi otomatik şanzımanlı olarak yapılıyor. Hem şehir içinde hem de uzun yolda konfor sağlayan bu özellikle Iveco otomatik büyük van segmentinin açık ara lideri.”


IVECO S WAY
S WAY kabininde başta ssürüş pozisyonu olmak üzere ergonomideki geliştirmeler öne çıkıyor. 2,15 cm’lik ayakta durma alanından daha rafine iç tasarıma ve malzeme kalitesine pek çok önemli değişiklik dikkat çekiyor. Kabin aynı zamanda güvenlik konusunda da yeni tasarıma sahip, yeni kapının tasarımı son basamağa kadar iniyor ve kabinin içinde ek mekanik kapı kilidi barındırıyor.
S WAY yeni motor ürün gurubu, yeni nesil arka aks, gelişmiş teknolojiler ve ihtiyaçlara göre şekillendirilmiş. 490 ve 530 beygir gücüne ulaşan yeni motorların önceki 510 bg’lik versiyona göre yüzde 3’e kadar daha az yakıt yaktığını ve torkunun da 2300’den 2400’e çıkmış.  Cursor 13 ürün grubu iki yeni güç seçeneğine sahip; 490 ve 530. Cursor 11 ve 13 motorlarının verimliliği, artan sıkıştırma oranları ve yeni yanma yönetim sistemi ile geliştirilmiş.

13 Litrelik motorlar yüksek verimlilikle tek indirgemeli arka akslar ve standart profil lastiklerle mevcut 2.31:1’lik daha uzun arka aks oranı ile eşleştirilmiş. Bu, motor devrini düşük tutmayı sağlayarak uzun mesafede daha yüksek verimlilik sağlıyor. Ek özellikler IVECO S-Way’in yakıt verimliliğine katkı sunuyor. Yeni Eco Moduna sahip klima enerji harcamasını optimize ederken A sütunlarının yeni aerodinamik kaplaması kabin etrafındaki hava akışını iyileştiriyor.

Ek olarak IVECO S-WAY İleri Sürücü Destek Sistemleri dizisi ile sürücüye aracı verimli ve güvenli bir biçimde yönetmesini sağlayarak yol yorgunluğunu azaltıyor.


IVECO Daily

Sınıfının en iddialı modellerinden biri olan Daily, Euro 6-D Final ve Euro VI-E uyumluluğu sağlıyor. Optimize edilmiş 2.3 litrelik motor, yüzde 6'ya kadar yakıt tasarrufu sağlıyor ve zorlu görevler için yüzde 15'e kadar tork artışı sunuyor. 
Yeni Daily, sürücü ve yük için benzersiz şekilde yumuşak ve güvenli bir sürüş sağlamak üzere sürekli olarak kullanım koşullarına uyum sağlayan devrim niteliğindeki AIR-PRO pnömatik süspansiyon ile geliyor. Özel AIR-PRO Sürekli Sönümleme Kontrolü (CDC) ünitesi, yoldaki çukurlara neredeyse anında tepki vererek en iyi ve dinamik tepkiyi vermek için her 10 milisaniyede bir her amortisör üzerindeki ideal basıncı hesaplıyor. Yüzde 25 oranında daha az titreşim, son derece konforlu bir sürüş deneyimine katkı sağlıyor.
ürücüler, yumuşak ayarıyla rahatlığa öncelik vermeyi seçebiliyorlar; tam yük koşullarında taşıma ve sürüş kontrolünü optimize etmek için Yüklü modu seçebiliyorlar veya Otomatik ayar ile sistemin kendi kendini uyarlayan parametrelerine bırakabiliyorlar. AIR-PRO süspansiyon, araç yüküne uyum sağlayarak virajlarda yatışı yüzde 30 oranında azaltıyor.
AIR-PRO süspansiyon, araç şasisinin yüksekliğini 10 saniyeden daha kısa sürede ayarlayarak yükleme ve boşaltma işlemlerini kolay ve verimli hale getirirken araç hafızası yükleme alanının yüksekliğini öğrenerek aracı hazır hale getirmeyi daha da kolaylaştırıyor.

Ford Trucks’ın Türkiye’deki En Büyük Servisi Mersin’de Açıldı Ford Trucks’ın Türkiye’deki En Büyük Servisi Mersin’de Açıldı

Yeni Daily, Hi-Matic otomatik şanzımanın yanı sıra vites değiştirme ve hassas kavrama sunan yeni 6 vitesli manuel şanzımanı da beraberinde getiriyor. Yeni şanzımanın direksiyon başında zaman geçiren sürücüler için konfor sağlayacağı kaydediliyor.  

Yeni şanzıman ayrıca toplam sahip olma maliyetinin düşürülmesine de katkıda bulunuyor. 2.3 litrelik motoru 3.0 litrelik motorla aynı debriyajla birleştirmek, en zorlu görevlerde sağlamlığı iyileştirmek ve dayanıklılığı yüzde 18'e kadar artırmak mümkün olmuş. Yeni şanzıman yağ değişimi 350.000 km boyunca gerekmiyor ve bakım ve onarım maliyetlerinde yüzde 4'e kadar azalmaya katkıda bulunuyor.
Yeni Daily, hafif ticari sınıfında bir ilk olarak koltuğunun minder ve sırtının orta kısımlarında ve kafalığında hafızalı köpük sünger teknolojisine sahip tamamen yeni koltuklar sunuyor.


 

Editör: Akın Öcal