Geçtiğimiz yıl Otokar’la yapılan anlaşmasıyla üretiminin bir bölümünü Türkiye’ye kaydıran Iveco Bus Busworld Türkiye 2022’de 3 otobüsünü sergiledi. IVECO BUS'un CROSSWAY, STREETWAY CNG ve E-WAY modellerinin sergilendiği fuarda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Iveco Otobüs İş Birimi Başkanı Domenico Nucera ve Iveco Asya Bölgesi Direktörü Koray Kurşunoğlu birer konuşma yaptılar. Fuarda Iveco Bus standını İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi de ziyaret ederken Iveco Bus Marka Başkanı Stephane Espinasse de fuarda bir konuşma yaparak markalarının stratejileriyle ilgili bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Iveco Otobüs Grup Başkanı Domenico Nucera Iveco Grup şirketlerinden Iveco Bus’ın Avrupa pazarındaki ikinci büyük marka olduğunu söyleyerek 2021 yılında yüzde 22,3’lük bir büyüme yakaladıklarını açıkladı. Minibüsten başlayarak büyük otobüslere kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını belirten Nucera, Avrupa dışında da Latin Amerika ve Afrika’da, var olduklarını Asya pazarlarında da genişlemeye devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Iveco Bus tarafından devam eden sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da ilgili bilgi veren Nucera, bu alanda en deneyimli üreticilerden biri olarak CNG ve biyometan araçlar konusunda lider konumda olduklarını ve tamamen elektrikli otobüs ürettikleri fabrikalarının ve test talanlarının da bu çalışmaları desteklediğini aktardı. 1000 otobüsü geçen elektrikli otobüsle satışlarını katladıklarını da söyleyen Nucera, Otokar’la ortak üretime de değinerek artan talebi karşıladıklarını ifade etti.

Daha sonra söz alan Iveco Asya Bölgesi Direktörü Koray Kurşunoğlu ise “15 yıl sonra midibüs pazarının lideri olarak çıktığımız Türkiye’ye daha güçlü bir ürün gamıyla dönüyoruz” dedi. CNG’li araçlarda lider olduklarını söyleyen Kurşunoğlu, sadece otobüs değil bağlantılı araçlardan telematik sistemlere kadar bir ekosistem sunduklarını da sözlerine ekleyerek sergilenen araçlarla ilgili bilgi verdi.  

Iveco standında kısa ve orta mesafe şehir içi yolcu taşımacılığı için Crossway, şehiriçi taşımacılığı için  STREETWAY CNG ve sessiz ve sıfır emisyon salınımlı E-WAY olmak üzere 3 farklı otobüs sergilendi.

Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor

Organik atıklardan geri kazanılan biyometan ile yüzde 100 uyumlu olan IVECO BUS doğal gazlı otobüs ve minibüsler, neredeyse sıfır olan parçacık seviyesi ve yaklaşık üçte bir oranında düşürülen nitrojen oksit seviyesi ile doğal kaynakları korumaya yardımcı oluyor. Bu çevresel faydalar sera gazlarında yüzde 95’e varan azalma sağlarken gürültü seviyesi de yarı yarıya azalarak; sürücüler, yolcular ve çevrede yaşayanlar için sessiz hizmet sağlıyor. Bugün 8 binden fazla doğal gazlı aracın bulunduğu Avrupa’da daha temiz bir taşımacılık sektörüne katkı sunan IVECO BUS, her üç doğal gazlı aracın birini üretiyor.

E-WAY: Tek şarjla 527 kilometre

Sergilenen E-WAY, Combo CCS 2 şarj soketi ile geceleyin şarj olan 12 metrelik model. Araç, 120 kW’lik elektrikli çekişli motor ile yüksek enerjili lityum ion NMC (350 kWs) pillere sahip. Bir elektrikli rampa ile 3 kapıya sahip araç; ek üçgen pencereler, tam klima, USB girişleri (Sürücü ve yolcular), 24 koltuk ve bir tekerlekli sandalye alanı ile konfor sunuyor.

7 Farklı Avrupa ülkesinde işletmede olan 550 E-WAY, bugüne dek 24 milyon kilometreden fazla yol kat etmiş durumda. TÜV tarafından sertifikalandırılan ve gece şarj olan 12 metrelik E-WAY modeli ile gerçekleştirilen iki rekor denemesi de araçların güvenilirliğini kanıtlıyor. İlki Ulm’daki test pistinde gerçekleşen denemede 350 kWs batarya ile tam şarjla durmaksızın 527 kilometreye ulaşıldı. 2021 Temmuz’da Alman şirket Verkerhrsbetriebe Bachstein tarafından gerçek işletme koşullarında gerçekleştirilen testte ise yine 350 kWs bataryaya sahip 12 metrelik E-WAY herhangi bir sorunla karşılaşmadan tek şarjla 543 kilometre yol kat etti ve testin sonunda yüzde 3 pili arttı.

CROSSWAY

12 veya 13 metrelik uzunluğa sahip CROSSWAY, gücünü Cursor 9 veya Cursor 9 CNG motordan alıyor. CROSSWAY’in dizel HI-SCR (Cursor 9) versiyonları 360 veya 400 beygire varan güce sahip. Egzoz gazı resirkülasyonunun olmadığı bu özel teknoloji (EGR) yakıt tüketimini düşürürken salınım seviyelerini de belirgin biçimde azaltıyor. Bu çevresel performans, yenilenebilir yakıtların kullanımı ile daha da arttırılabiliyor. CROSSWAY modellerinde daha yüksek sürüş konforu ve yakıt verimliliği bağlamında optimize performans için iki otomatik vites kutusu seçeneği (ZF Ecolife 2 veya VOITH Diwa NXT) mevcut.

Sürücü bölümü, yüksek sürüş keyfi sağlamak için belirgin ölçüde geliştirildi. Otomotiv tarzı direksiyon ve yenilenen gösterge paneli tasarımı, kontrolleri sürücüye yakınlaştırıyor. Direksiyon üzerindeki kontroller ergonomik biçimde sürücünün elini direksiyondan ayırmadan kullanabileceği biçimde parmak uçlarında. Bunlara ek olarak saklama bölmeleri, şarj girişleri, çift USB girişleri, bardak ve şişe tutucular ile tamamen kişiselleştirilebilir ön panel, sürücünün konforunu arttırıyor. Yeni 7 inç renkli ekran, Sürüş Tarzı Değerlendirmesi, hız sabitleme için ayarlanan hız ve daha pek çok sürüş ve araç bilgilerini gösteriyor.

Aracın pasif güvenliği, önden yaşanabilecek çarpışmaları hafifleten ve TÜV Süd tarafından sertifikalanan ECE R29.03 mevzuatı ile arttırıldı.

Verimli CROSSWAY CNG modelleri, biyometan ile uyumlu 360 beygirlik IVECO CURSOR 9 CNG motorları ile pazardaki en güçlü motoru sunuyor. Dört adet 315 litrelik tank ile toplam 1,260 litre kapasiteye sahip aracın menzili 600 kilometre.

CROSSWAY CNG modelleri, CNG depolarının tavana monte edildiği akıllıca bir tasarım sayesinde pazardaki en alçak yüksekliğe (3,455 MM CROSSWAY, 3,210 MM CROSSWAY LE) sahip, bu yükseklik klimalı dizel versiyonlarla aynı. Bu, doğal gazlı versiyonun da köprüler ve alt geçitler gibi alt yapı unsurlarının bulunduğu yollarda rahatlıkla işletilebilmesini sağlıyor. Ek olarak bu özel patentli özellik, aracın kütle merkezini optimize ederek araca daha iyi yol kararlılığı, sürücü ve yolculara daha yüksek konfor sunuyor.

STREETWAY

IVECO BUS’ın yeni kentsel ürün grubu STREETWAY, Euro VI-E standartları ile uyumlu ve 12 ve 18.75 metrelik iki versiyona sahip. Alternatif enerjilerin geliştirilmesinde 20 yıldan uzun süredir öncü konumumda olan IVECO BUS, geliştirdiği doğal gazlı versiyonları, FPT Endüstriyel’in 310 beygir – 1300 Nm (Standart) ve 360 beygir – 1640 Nm (Körüklü) güç sağlayan en yeni CNG Cursor 9 Euro VI motorlarıyla donattı. Boylamasına yerleştirilen motorlara VOITH Diwa 6 veya ZF Ecolife 2 otomatik vites kutusu ve ZF AV 133 arka aks eşlik ediyor. 12 Metrelik modelde 1600 litreye, 18.75 metrelik modelde ise 1805 litreye ulaşabilen yüksek kapasiteli tanklar, kentsel görevlerde mükemmel otonomi sunuyor.

IVECO BUS, aynı zamanda standart (12 Metre) ve körüklü (18.75 Metre) araçlarının da yenilenebilir yakıtla tamamen uyumlu dizel HI-SCR versiyonlarını sunuyor. Yolcu binişi ve inişi iki adet 1200 MM genişliğinde kapı ile gerçekleşiyor, alçak taban ise yolcu akışını optimize ediyor. Tüm yolcular için kolaylıkla erişilebilir olan STREETWAY, merkez alanında basamaksız erişilebilen 16 yolcuya kadar oturma kapasitesine sahip. Araca aynı zamanda engelli bireyler için rampa eklenebiliyor.

Editör: Akın Öcal