Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi

Antalya’da düzenlenen “2022 Yeni Başlangıçlar” organizasyonuna IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak başta olmak üzere IVECO Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, IVECO Ağır Vasıta Ürün Müdürü Emre İlkbahar, IVECO Hafif Ticari Araç Ürün Müdürü Süha Yılmaz, IVECO İletişim Yöneticisi Tülay Gürler ve IVECO Sürücü Eğitmeni Mehmet Er katıldı.

Sürücü odaklı yeni S-WAY ile Euro V E normlarının ötesinde motor güçlerindeki değişim ve yeni havalı süspansiyonla geliştirilen Daily 2022, organizasyonun merkezinde yer aldı. “2022 Yeni Başlangıçlar” konsepti ile düzenlenen toplantıda konuşan IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak, 2022’ye IVECO olarak yeni bir yapı ile yeni ürünlerle ve yeni umutlarla başladıklarını ifade etti., “2022 başından itibaren CNH’ten ayrılarak IVECO Grup olarak yoluna devam eden yeni yapılanmada 8 markayla 3,5 tondan 72 tona kadar segmentte ticari araç gamını barındırıyoruz. CEO’luğunu Gerrit Marx’ın yürüttüğü Iveco’da başkan yardımcılığını Koray Kurşunoğlu’nun yürüttüğü Iveco Asya’ya bağlıyız. Yeni yapılanmayla daha hızlı ve daha müşteri odaklıyız” dedi.

2021 yılında pazar paylarını 2 puan artırarak yüzde 8,4 lük bir pazar payı ile tamamladıklarını söyleyen Işınak, Türk ticari araç pazarını şu sözlerle değerlendirdi: “2021 3,5 ton üzeri toplam ticari araç pazarı 62,000’in üzerinde gerçekleşti. Bu dönemde bekleyen yatırımlar hayata geçirilirken özellikle çekici segmentinde önemli bir büyüme yaşandı. Zirve döneminde 82.000’leri gören Pazar 2022 yılında 65,000 seviyelerinde kapanabilir. Biz de bugün 8,4 olan Pazar payımızı yeni araçlarımızla birlikte 2 haneli rakamlara çıkarmayı hedefliyoruz.”

2022 yılının Ocak ayıyla birlikte iyi başladığını da sözlerine ekleyen Işınak, piyasada finans sorunu yaşanmasına rağmen Şubat ayının da iyi seviyede devam ettiğini açıkladı.

Çekicide artan güç daha fazla tasarruf

Daha sonra söz alan IVECO Ürün Müdürü Emre İlkbahar ise Iveco’nun ağır ticari ürün gamında yer alan modellerdeki yeniliklerle ilgili bilgi verdi. İlkbahar, S-WAY çekicilerde düşen yakıt tüketimine ve bunu sağlayan gelişmelere konuşmasında yer verdi.

Yeni motor ürün gurubu, yeni nesil arka aks, gelişmiş teknolojiler ve ihtiyaçlara göre şekillendirilmiş yenilikçi hizmetlere dikkat çeken İlkbahar, 490 ve 530 beygir gücüne ulaşan yeni motorların önceki 510 bg’lik versiyona göre yüzde 3’e kadar daha az yakıt yaktığını ve torkunun da 2300’den 2400’e çıktığını vurguladı.  Yeni motor ürün grubu, Euro VI/E salınım standartlarını karşılarken hidrojene bitkisel yağ (HVO) gibi ikinci nesil bio dizeller için de yüzde 100 onaylı. Cursor 13 ürün grubu iki yeni güç seçeneğine sahip; 490 ve 530. Cursor 11 ve 13 motorlarının verimliliği, artan sıkıştırma oranları ve yeni yanma yönetim sistemi ile geliştirildi.

13 Litrelik motorlar yüksek verimlilikle tek indirgemeli arka akslar ve standart profil lastiklerle mevcut 2.31:1’lik daha uzun arka aks oranı ile eşleştirilmiş. Bu, motor devrini düşük tutmayı sağlayarak uzun mesafede daha yüksek verimlilik sağlıyor. Ek özellikler IVECO S-Way’in yakıt verimliliğine katkı sunuyor. Yeni Eco Moduna sahip klima enerji harcamasını optimize ederken A sütunlarının yeni aerodinamik kaplaması kabin etrafındaki hava akışını iyileştiriyor.

IVECO S-Way’in Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) ve Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) versiyonları, debriyaj kompresörü ve değişken akışlı direksiyon pompası gibi yakıt verimliliğini daha da arttıran akıllı yardımcılara sahip. Dizel versiyonlarla paylaşılan bu yeni özellikler ve motordaki geliştirmelerle karbondioksit salınımlarında düşüş sağlanmış.

Yeni Daily Havalı Süspansiyonla Daha Güvenli Daha Konforlu

Daha sonra söz alan IVECO Hafif Ticari Araç Ürün Müdürü Süha Yılmaz, güncel, emisyonlara uyumlu motorlarla yenilenen ve sektörde bir ilk olan akıllı elektronik kontrollere sahip akıllı pnömatik süspansiyona sahip yeni Daily Air-Pro ailesini tanıttı.

Yeni Daily’nin en son motor teknolojisi ve emisyon  Euro 6-D Final ve Euro VI-E uyumluluğu sağladığını kaydeden Yılmaz, optimize edilmiş 2.3 litrelik motorun yüzde 6'ya kadar yakıt tasarrufu sağladığını ve yüzde 15'e kadar tork artışı sağlandığını açıkladı.

Bir soru üzerine karavanlarda yapılan vergi düzenlemesiyle karavan meraklılarının ve üreticilerinin Daily’e büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Yılmaz, güçlü konforlu ve hacimli Daily’nin karavanda olduğu kadar yolcu taşımacılığında da etkisini artıracağını vurguladı. Yılmaz, alternatif yakıt teknolojisi kullanımında önemli bir yere sahip olan IVECO’nun 2022 yılında 300 kilometreye varan menziliyle elektrikli Daily modelinin de fabrikadan çıkacağını açıkladı.

Yeni Daily, sürücü ve yük için yumuşak ve güvenli bir sürüş sağlamak üzere sürekli olarak kullanım koşullarına uyum sağlayan AIR-PRO pnömatik süspansiyon ile geliyor. Özel AIR-PRO Sürekli Sönümleme Kontrolü (CDC) ünitesi, yoldaki çukurlara neredeyse anında tepki vererek en iyi ve dinamik tepkiyi vermek için her 10 milisaniyede bir her amortisör üzerindeki ideal basıncı hesaplıyor. Yüzde 25 oranında daha az titreşim, konforlu bir sürüş deneyimine katkı sağlıyor.

AIR-PRO akıllı sistem ayrıca sürücünün gereksinimlerine uyum sağlıyor ve süspansiyon davranışının kontrolünü sürücüye veriyor. Sürücüler, yumuşak ayarıyla rahatlığa öncelik vermeyi seçebiliyorlar; tam yük koşullarında taşıma ve sürüş kontrolünü optimize etmek için Yüklü modu seçebiliyorlar veya Otomatik ayar ile sistemin kendi kendini uyarlayan parametrelerine bırakabiliyorlar. AIR-PRO süspansiyon, araç yüküne uyum sağlayarak virajlarda yatışı yüzde 30 oranında azaltıyor.

AIR-PRO süspansiyon, araç şasisinin yüksekliğini 10 saniyeden daha kısa sürede ayarlayarak yükleme ve boşaltma işlemlerini kolay ve verimli hale getirirken araç hafızası yükleme alanının yüksekliğini öğrenerek aracı hazır hale getirmeyi daha da kolaylaştırıyor.

Yeni manuel şanzıman

Yeni Daily, Hi-Matic otomatik şanzımanın yanı sıra vites değiştirme ve hassas kavrama sunan yeni 6 vitesli manuel şanzımanı da beraberinde getiriyor. Yeni şanzımanın direksiyon başında zaman geçiren sürücüler için konfor sağlayacağı kaydediliyor.  

Yeni şanzıman ayrıca toplam sahip olma maliyetinin düşürülmesine de katkıda bulunuyor. 2.3 litrelik motoru 3.0 litrelik motorla aynı debriyajla birleştirmek, en zorlu görevlerde sağlamlığı iyileştirmek ve dayanıklılığı yüzde 18'e kadar artırmak mümkün olmuş. Yeni şanzıman yağ değişimi 350.000 km boyunca gerekmiyor ve bakım ve onarım maliyetlerinde yüzde 4'e kadar azalmaya katkıda bulunuyor.

Yeni koltuklarda uzay teknolojisi

Yeni Daily, hafif ticari sınıfında bir ilk olarak koltuğunun minder ve sırtının orta kısımlarında ve kafalığında hafızalı köpük sünger teknolojisine sahip tamamen yeni koltuklar sunuyor. NASA tarafından uzay ortamında kullanılan hafızalı köpük sünger teknolojisi vücuda uyum sağlayarak basınç tepe noktalarını yüzde 30 oranında azaltarak konfor sağlıyor ve sürücülerin kronik sorunlarından sırt ağrılarının önüne geçiyor. Yan bölümler, yanal tutuşu iyileştirmek, güvenliği ve sürüş deneyimini geliştirmek için 15 mm yüksek yoğunluklu köpük sünger ile kalınlaştırılmış. Daha uzun boylu sürücüler, yeni koltuklarda daha uzun bacakları için daha iyi destek sağlayan 20 mm daha uzun ve 15 mm daha kalın ön minderle destekleniyor.

Regülasyonların ötesine geçen yeni motorlar

Her görevde en iyi performansı sunmak için optimize edilmiş iki motor sunan tek araç olan Yeni Daily, 116 hp ile 156 hp arasında değişen güce sahip 2.3 litrelik ve 160 hp ile 207 hp arasında güç derecelerine sahip 3.0 litrelik F1C. 2.3 litrelik F1A motorlarla geliyor.

Yakıt ekonomisiyle dikkat çekiyor ve önceki modele kıyasla WLTP çevriminde yüzde 6'ya varan yakıt tasarrufu sağlayan motorlar, yeni manuel şanzımanla yüzde 15'e varan bir tork artışı sağlayarak Yeni Daily'nin zorlu uygulamalardaki performansını iyileştirdi ve PTO gereksinimlerine sahip gövde yapımları için çok yönlülüğünü geliştirdi. Yeni Daily, 136 hp ve 350 Nm tork ile güçlü ve hızlı tepki veren bir performans sunan 3.0 litrelik CNG motoruyla sürdürülebilir görevine katkıda bulunuyor.

Yeni Daily, Euro 6-D Final ve Euro VI-E standartlarına uyum sağlıyor ve regülasyonların ilerisinde Uygunluk Faktörü 1'e (CF=1) ulaşıyor. Bu, gerçek koşullarda ve aracın ömrü boyunca emisyon sınırlarını karşıladığı anlamına geliyor. Önceki modellerle aynı alanları kaplayacak şekilde tamamen yeniden tasarlanmış bir çift SCR son işlem sistemi kullanarak aracın gövde kabiliyeti üzerinde hiçbir etkisi olmuyor. 

Editör: Akın Öcal