İtalya merkezli ticari araç üreticisi Iveco Group ve ABD’li batarya elektrik ve hidrojenli kamyon markası Nikola Corporation, 2019'da başlayan ortaklıklarında yeni bir aşamaya geçtiklerini açıkladılar.  
9 Mayıs 2023 tarihinde yapılan ortak bir açıklamayla ortaklıklarının yeni bir aşamaya geçmesinde heyecan duyduklarını kaydeden iki şirket, bölgesel ve uzun mesafe taşımacılığı için batarya elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli ağır ticari araç üretimi için bir araya gelmişti. Açıklamayla her iki şirketin de ağır yük taşımacılığına kendi bölgelerinde odaklanacağı ifade edildi.


Iveco kendi emisyonsuz kamyonlarını geliştirecek
Daha önce S-WAY platformu üzerinde yükselen Nikola elektrikli kamyonları tanıtımına ortak olan Iveco Group’un kendi batarya elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli kamyonlarının daha fazla geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için Avrupa'ya odaklanacağı vurgulandı. Hafif ticari araçlarda yeni elektrikli Daily'i tanıtan Iveco, yine Daily için Hyundai'nin hidrojen teknolojilerinde işbirliğine gitmişti. 
Iveco, araç geliştirmenin yanı sıra elektrikli araçların yüksek maliyetlerine karşı kiralamayı da kapsayan finansman iş modeli GATE'e de odaklanacak. 

Nikola Amerika’da kalıyor

Nikola ise BEV, FCEV ve hidrojen altyapısı sunan kendi HYLA markası ile birlikte entegre bir yaklaşımla operasyonlarını Kuzey Amerika'ya yoğunlaştıracak. 

Ulm’deki Ortak Girişimi Iveco aldı
Yapılan anlaşmayla Iveco Group, Almanya'nın Ulm kentindeki ortak girişimin tamamına sahip oluyor. Ayrıca Iveco Group, ortaklaşa geliştirilen elektrikli ve hidrojenli ağır ticari araçların kontrol yazılımına ücretsiz erişim ve geliştirmeye devam etme lisansı alacak. Nikola, Kuzey Amerika için IVECO S-Way teknoloji lisansı ve Iveco Group'tan ilgili bileşen tedariki alacak ve Iveco Group'un aktarma organı markası FPT Industrial ile birlikte geliştirilen teknoloji olan Generation 1 eAxles'ın lisansının ortak mülkiyetini alacak.

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Iveco, Nikola’nın hissedarı olmaya devam ediyor
Iveco Group, yukarıda belirtilen kalemleri 35 milyon ABD Doları nakit olmak üzere ve kısmen Nikola hisseleri (20 milyon hisse) olarak satın alarak, mevcut likiditesiyle bu yeni işbirliği aşamasına ilişkin sermaye harcamasını karşılayacak. Yaratılan olumsuz nakit etkisine rağmen, Iveco Group’un nakit akışı yaratarak bunu absorbe edeceğini tahmin ediliyor ve grubun 2023 için nakit akışı hedefini değiştirmiyor. Iveco Group yeni fazla birlikte önemli miktarda Nikola hissesini elinde tutmaya devam edecek.
 

Editör: Akın Öcal