Dünyadaki etki alanını artırmak isteyen Iveco Grubu’nun otobüs iş kolu IVECO BUS, İstanbul’da düzenlenen BUSWORLD Türkiye'ye üst düzey yönetimi ve yeni otobüsleriyle katıldı. 

BUSWORLD Türkiye'de bir basın toplantısı düzenleyen IVECO BUS Asya ve Pasifik Bölgesi Ticari Operasyonlar Direktörü Marco Franza, 16,2 milyar ciroya sahip Grup içinde otobüsün aldığı payın yüzde 14,3 olduğunu kaydederek Asya bölgesinde yeni iş birlikleriyle büyümeye devam ettiklerini açıkladı. Türkiye’de FSM Demirbaş Otomotiv’le yola çıktıklarını kaydeden Franza, bölgece bugün yüzde 90 olan içten yanmalı otobüs payının 2030’da azalmayla birlikte yüzde 70’ler seviyesine ineceğini kaydetti. 

Türkiye’de de satılmaya başlanan CROSSWAY modelinin Avrupa’da yüzde 50 Pazar payına sahip olduğunu hatırlatan Franza, 9,5 metreden 18 metreye kadar elektrikli otobüsleriyle de sıfır emisyonlu taşımacılığı desteklediklerini kaydetti. Grup şirketlerinden FTP ile geliştirilen batarya güçlü batarya teknolojisine güvendiklerini kaydeden Franza, 6 yıl standart garanti, 10 yıl uzatılmış garanti ile birlikte 15 yıl kullanım ömrü sunduklarını açıkladı.


 
Fuarda Türkiye’de satışına başlanan ve bugüne kadar Balıkesir ve Muğla’ya olmak üzere 20 adet teslimat gerçekleştirildiği CROSSWAY modelini sergiledi. Kısa mesafeli ve orta mesafeli yolcu taşımacılığı için yenilenebilir yakıtla uyumlu şehirlerarası otobüs olarak düşük işletme maliyetiyle dikkat çeken otobüsün gelecekte pazardan daha fazla alacağı kaydedildi. 

Busplaner’dan Continental Otobüs Lastiklerine Ödül Busplaner’dan Continental Otobüs Lastiklerine Ödül

Türkiye Olimpiyat Komitesi’nin karayolu ulaşım destekçisi olarak Komite’nin renkleri ve logosuyla tanıtılan  EVADYS, bölgesel ve ulusal rota hizmetleri, havaalanı transferleri, organize seyahat turları ve geziler için uygun tasarımıyla dikkat çekiyor. 

Fuarda tanıtılan bir diğer model ise 12 metrelik elektrikli E-WAY 12 oldu. Tam elektrikli şehir içi otobüs konforla eşleşen en yüksek performans için geniş menzil ve optimize edilmiş yolcu kapasitesiyle öne çıkıyor. 

Editör: Akın Öcal