Endüstriyel ve ticari odaklı tek küresel lastik şirketi olarak 2017 yılında kurulan Prometeon Tyre Group, Prometeon markasını taşıyan ilk 02 Serisi ürününü 8 Mayıs’ta Mısır'da Gize piramitlerinin gölgesinde düzenlediği özel bir törenle tanıttı

Prometeon markalı 02 Serisi lastikler yoğun bir araştırma ve geliştirme programı kapsamında 6.000'den fazla lastik test edilerek, her türlü iklim ve yol koşulunda 200 milyon kilometreden fazla mesafe kat edilerek tasarlandı. Yeni ürün grubu ilk etapta şirketin İskenderiye tesislerinde üretilecek ve Mısır ile birlikte diğer Orta Doğu ülkeleri ve Afrika pazarlarına sunulacak. Yeni lastikler 2024 yılı sonunda Avrupa ve Türkiye pazarlarında da yer alacak.  

Prometeon Tyre Group CEO'su Roberto Righi, “Bugün, grubumuz için gerçekten tarihi bir gün yaşıyoruz. Prometeon markası, en yenilikçi lastiklerimiz olan 02 Serisi ile, ilk kez yollara çıkıyor. 100 yılı aşkın süredir sahip olduğumuz bilgi birikimi, 150 milyondan fazla lastik üretimiyle oluşturduğumuz deneyim ve mirasla Prometeon'un yolculuğunda yeni bir döneme giriyoruz. Lansmanımız İskenderiye’deki fabrikamızın 30. yıl dönümüyle aynı zamanda gerçekleşti. Mısır fabrikamızda 2.000'den fazla çalışana istihdam sağlıyoruz ve yaklaşık 100 çalışanımız 1994 yılında kurulduğumuzda işe başlayan ve bugün de devam eden çalışanlarımız. Kendilerine büyük bir teşekkür borçluyuz” dedi.

Prometeon markalı 02 serisi lastikleri
Prometeon markasını taşıyan ilk lastikler G02 ON-OFF ve G210 desenlerine sahip. G02 ON-OFF deseni daha zorlu yollar ve şantiye koşulları için tasarlanırken, G210 ise ağır bölgesel yol koşullarına uyum sağlamak üzere bu pazarların ihtiyacına odaklanarak üretiliyor. 

02 Seri’sinin başlangıçta, Prometeon’un İskenderiye'deki tesisinde üretilmesi planlanıyor. Tesis, İtalya, Brezilya ve Türkiye'den sonra şirketin dördüncü Araştırma ve Geliştirme Merkezine de sahip.  

G02 ON-OFF Multiaxle ve Drive (Çeker Aks)
Ebatlar : 325/95R24 ve 12.00R24. G02 ON-OFF MULTIAXLE ve DRIVE lastikler, zorlu yol içi / yol dışı koşulları için direnç ve dayanıklılık seviyelerini artırarak, hem yollarda hem de inşaat alanlarındaki aşındırıcılığı yüksek zemin koşullarında kullanılmak üzere  tasarlandı. Lastik topuk yapısı yeniden tasarlanmış ve güçlendirilmiş olup, kesik direncini artırmak ve düzenli  aşınmayı sağlamak için yeni bir sırt  deseni geliştirildi. Yeni kuşak yapısı ile yüksek ısı direnci sağlanmış ve karkas dayanıklılığı artırıldı. Bu yeni yapı ve desen ile lastik performansının iyileştirilmesine katkı sağlandı.

Önceki serilere kıyasla, 325/95R24 ebatında,  kat muadilinde  yüzde 10'luk bir artış (22PR'ye çıkarıldı), dayanıklılıkta yüzde 15'lik bir artış (yeni tasarım ve diş kompozisyonu sayesinde), güvenlikte yüzde 10'luk bir artış sağlanırken(yeni karkas  sayesinde) aynı kilometrede diş aşınmasında yüzde 10'luk bir iyileşme yapıldı. 

Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında

Multi aks 
Kaplanabilirlik, yırtılma direncinde optimizasyon ile zorlu yol dışı arazi koşullarında akustik konfor ve kilometre performansından ödün vermeden, şantiye kamyonlarında tüm akslarda kullanılmak üzere geliştirildi.

Çeker aks 
En zorlu şantiye koşullarında bile yüksek kilometre performansı, kaplanabilirlik, yırtılma direnci, sağlamlık ve yüksek çekiş gücü optimizasyonu ile çeker aksta kullanılmak için geliştirildi.

G210
Ebat: 325/95 R24. G210 lastik özellikle ağır bölgesel koşullarda; yüksek tonajda, zorlu yol koşullarında yüksek performans almak üzere tasarlandı. Topuk ve kuşak paketi yeniden dizayn edilerek ve güçlendirilerek yüksek yapısal bütünlük sağlandı. Böylelikle çok zorlu koşullarda lastikten yüksek performans alınması amaçlandı.

Editör: Akın Öcal