Ekim 2020'de İsviçre'de filo operasyonlarına başlayan Htundai XCIENT Fuel Cell kamyonlar üç yıl sekiz ay içinde 10 milyon kilometre yol yaptılar. Şu anda İsviçre'de toplam 48 XCIENT Fuel Cell kamyonu faaliyet gösteriyor. XCIENT Fuel Cell, iki adet 90 kW'lık yakıt hücresi sistemi (toplam 180 kW güç) ve 350 kW'lık bir e-motor tarafından desteklenmekte ve maksimum 400 km'nin üzerinde menzil sağlıyor.

XCIENT Yakıt Hücreli elektrikli kamyonlar, 10 milyon kilometrelik bir mesafe boyunca yaklaşık 6.300 ton karbondioksit salan normal dizel kamyon filosuyla karşılaştırıldığında, karbon emisyonlarında önemli bir azalma sağlıyor. 

Bu azalmanın, yaklaşık 700.000 çam ağacının yıllık olarak emdiği karbon miktarına veya 508 hektarlık (5 milyon metrekare) bir çam ormanının oluşturulmasına eşdeğer olduğu tahmin ediliyor. 


İsviçre'de faaliyet gösteren tüm XCIENT ağır hizmet kamyonları yalnızca yeşil hidrojen kullandığı kaydedildi. 

Hyundai Motor, elde ettiği verilerle kilometre, hidrojen tüketimi ve yakıt hücresi paketi performansına ilişkin araç verilerini analiz ederek hidrojen yakıt hücresi teknolojisini sürekli olarak geliştirmeyi ve bunu çeşitli araç türlerine uygulamayı amaçlıyor.

Volvo Trucks’ın Verimli Aero Serisi Türkiye’de Tanıtıldı Volvo Trucks’ın Verimli Aero Serisi Türkiye’de Tanıtıldı

Hyundai Motor, İsviçre'de sadece XCIENT Yakıt Hücreli kamyonları tedarik etmekle kalmıyor, aynı zamanda üretim, şarj altyapısı ve hidrojen tüketiminin tüm değer zincirini içeren ticari bir hidrojen ekosisteminin oluşturulmasını destekliyor ve aktif olarak katılıyor.

İsviçre’deki projenin yanı sıra Hyundai Motor, ABD'deki önemli hidrojen lojistiği projelerinin bir parçası olarak, yük konteynerleri ve araçların taşınması için Kaliforniya'da 30 XCIENT Yakıt Hücreli kamyonun konuşlandırılmasını içeren NorCAL ZERO Projesi'ni hayata geçirdi. Ayrıca, Temiz Lojistik Projesi, Hyundai Motor Grubu'nun Georgia'daki üretim tesisi HMGMA'da XCIENT Yakıt Hücreli kamyonları kullanarak emisyonları azaltmayı amaçlıyor.
 

Editör: Akın Öcal