Hyundai Motor Group Güney Kore’nin başkenti Seul'de Plug & Drive (PnD) modüler platformuna dayalı otonom robotlar kullanan iki pilot teslimat hizmeti programı başlattı.

Teslimat robotu, bir PnD sürüş ünitesinin üzerine entegre edilmiş bir depolama ünitesinden oluşurken taşınan nesneleri teslim etmek için kullanılan yükleme kutusunun yanı sıra, bağlantılı bir ekran müşterilere bilgileri görüntüleme şansı veriyor.

İlk olarak CES 2022'de gösterilen bu PnD modüler platform, 360 derece holonomik dönüş için bir direksiyon aktüatörü de dahil olmak üzere akıllı direksiyon, fren, tekerlek içi elektrikli motor ve süspansiyon donanımını birleştiren hepsi bir arada tek tekerlek ünitesinde oluşuyor.  Lazerle mesafe ölçümü yapan LiDAR teknolojisi ve kamera sensörleri yardımıyla otonom hareket eden sistem, entegre bir saklama alanıyla ürünleri müşterilere taşınmasına olanak tanıyor.

PnD tabanlı robot, otonom sürüş özelliğiyle paketleri alıcılara teslim etmek için alan içinde en uygun rotayı bulmanın yanı sıra sabit ve hareketli nesneleri tanıyıp bunlardan kaçınarak teslimatı tamamlayabiliyor.

KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor

Hyundai Motor Group Robotics LAB Başkanı Dong Jin Hyun, "PnD tabanlı teslimat robotları, hızlı engellerden kaçınma yetenekleri de dahil olmak üzere otonom sürüş teknolojisinin kullanımıyla gelişmiş güvenlikle daha hızlı teslimat sürelerine olanak tanıyor. Pilot programlarımız aracılığıyla müşteriler için mobilite hizmetlerini, rahatlığı, güvenliği ve uygun fiyatı geliştirmeye devam etmeyi planlıyoruz."

Yürütülen iki pilot programdan birinde PnD tabanlı robot bir otelde oda servisi yaparken diğeri ise bir konut ve ticari alanda kapıdan kapıya yemek teslimatı gerçekleştiriyor.

Editör: Akın Öcal