Renault Trucks’ta İki Önemli Atama Renault Trucks’ta İki Önemli Atama

Uzun yol yük taşımacılığı için geleceğin teknolojisi olarak öne çıkan hidrojen yakıt hücreli araçlarda ticarileşme süreci hızlanırken Hyundai Gelişmiş Temiz Taşımacılık (ACT) Expo'da Kuzey Amerika ticari araç pazarı için sınıf 8 6x4 yakıt hücreli elektrik modeli XCIENT Fuel Cell çekicisinin lansmanını gerçekleştirdi. 
Hyundai Motor'un basın toplantısında, konuşan Hyundai Motor Başkan Yardımcısı ve Küresel Ticari Araç ve Hidrojen Yakıt Hücresi İş Birimi Başkanı Ken Ramirez, şunları söyledi “Hidrojen yakıt hücresi teknolojimiz, verimliliği ve dayanıklılığı konusunda gerçek dünyada kanıtlanmış bir sicile sahip olarak sektöre öncülük etmiştir. Ticari araçlar, deniz taşıtları ve hatta hava hareketliliği dahil olmak üzere çok çeşitli mobilite uygulamaları için hidrojen enerjisi ile taşımacılığı daha da dönüştürmek için bu değerlerden yararlanıyoruz. Artık, hidrojen üretiminden depolanmasına, taşınmasına ve dağıtımına kadar entegre bir hidrojen ekosistemine doğru mobilitenin ötesine bakıyoruz.”
İlk olarak 2020'de tanıtılan XCIENT Fuel Cell, başta İsviçre’de H2 Mobilite’ye teslim ettiği çekicilerle olmak üzere Almanya, İsrail, Kore ve Yeni Zelanda gibi beş ülkenin yollarında çalışmaya başladı ve bugüne kadar 4 milyon milin üzerinde (Yaklaşık 6,5 milyon km) yol kat etti. Marka tarafından gerçek koşul uygulamaları ve teknolojik güvenilirliği kanıtlanmış bir sicile sahip tek ağır hizmet tipi yakıt hücreli elektrik model olarak tanıtılan XCIENT Fuel Cell çekici ABD’deki ACT etkinliğinde gösterilen modelinde iki adet 90 kW hidrojen yakıt hücresi sistemi (toplam 180 kW güç) ve bir adet 350 kW (Yaklaşık 476 bg) e-motor ile donatılmış 6x4 model. 
Brüt toplam ağırlığı maksimum 37,000 kg üzerinde olan Hyundai XCIENT Fuel Cell, tam yüklüyken tek yakıt dolumuyla 725 kilometrenin üzerinde sürüş menziline sahip. 
XCIENT Fuel Cell, Hyundai Motor Group'un hidrojen enerjisine özel ticari markası HTWO tarafından üretilen hidrojen yakıt hücresi sistemini kullanıyor. 

Editör: Akın Öcal