Hafif ticari araç üretimiyle en büyük ihracatını Avrupa’ya yapan Türk otomotiv endüstrisi, iç pazarda yüksek talebi karşılıyor. 
Lojistik zincirde son kilometre teslimatlarını gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayan, yükün yanı sıra insan taşımacılığında da yoğun olarak kullanılan, inşaattan yok kurtarama araçlarına ve ambulanslara kadar en geniş kullanma alanı bulan hafif ticari araçlar, ticari araç dünyasının en çok kullanılan araçları. 
2022’de Avrupa pazarında büyük daralma
Türkiye’de 2022 Ocak-Ekim döneminde yüzde 11 oranında artan hafif ticari araç satışlarına rağmen Avrupa Birliği’nde aynı dönemde döneminde hafif ticari araç satışları yüzde 20,6 oranında bir düşüşle karşılaşarak 1 milyon adede geriledi. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya hariç bütün AB pazarlarında bu düşüş yaşanırken Türk ekonomisi için büyük öneme sahip hafif ticari araç üretiminin ana pazarı Avrupa hafif ticari araç pazarını mercek altına aldık.
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine Ticari kullanımın yanı sıra bireysel kullanımda da yoğun bir şekilde tercih edilen 29 milyon hafif ticari araç Avrupa Birliği yollarında aktif olarak kullanılıyor. AB hafif ticari araç filosu ortalama 11,9 yaşında ve yükselmeye devam ediyor.
2021 yılında Avrupa Birliği'nde bir önceki yıla göre yüzde 8,5 artışla 1,6 milyon van tescil edildi.
Van satışları ticari araç pazarındaki (kamyon, ağır ticari araç, otobüsleri ve seyahat otobüslerini de içeren) satışların adetsel olarak yüzde 83'ünden fazlasını temsil ediyor.
Avrupa’da bulunan 41 fabrika hafif ticari araç üretimi gerçekleştirirken bu tesislerde üretilen araç sayısı 2021 yılında 1,7 milyon olarak gerçekleşti. 
Avrupa’da üretilen hafif ticariler dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor. 2021'de yaklaşık 7 milyar Euro değerinde 481 bin 155 van ihraç edildi.

Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası


Dizel etkisi devam ediyor
Dizel araçlar, AB'deki yeni hafif ticari araç satışlarının yüzde 91'inden fazlasıyla hala en büyük büyük çoğunluğunu oluşturmaya devam ediyor.
Elektrikle çalışan araçlar (elektrikli pil ve plug-in hibrit) birlikte AB'deki yeni hafif ticari araç satışlarının yüzde 3’ünü, ancak bugün yollardaki tüm hafif ticari araçların yalnızca yüzde 0,4'ünü temsil ediyor.
 

Editör: Akın Öcal