Yeni Mercedes-Benz Sprinter Türkiye Satışı Başlıyor Yeni Mercedes-Benz Sprinter Türkiye Satışı Başlıyor

İddialara göre 3,500 kg ve altındaki kamyonet cinsi araçların şehir merkezi girişlerinde tartılacağı iddia edilmişti.  Hafif ticari araçların kantara girmemesinin ceza bedelinin ise 1800 TL olacağı iddia edilirken, Karayolları Genel Müdürlüğü, bugün (15 Şubat 2022) yaptığı bir açıklamayla yaşanan karışıklığa açıklık getirdi.  

Sosyal medya hesabından açıklama yapan KGM hafif ticari araçların kantara girme zorunluluğunun 3,5 ton altı araçlarda uygulanmayacağını belirtti. 3,5 ton altı araçların tartıya alınmama kararında istasyonlarında oluşacak yoğunluğa ve kesilen para cezalarının büyük kısmının mahkemelerce iptal edilmesine işaret edildi.

KGM'nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bilindiği üzere 01.01.2017 tarihinden itibaren ağırlık kontrol denetimi Genel Müdürlüğümüzce yürütülmektedir.

Hafif ticari araç niteliğindeki fabrika çıkışı kapalı kasa şeklinde yolcu ve yük taşımaya uygun olarak imal edilerek kamyonet, panel van, van tipi, kombi araçlar vb. adlarla piyasaya arz edilen hafif tonajlı araçların dış görünümleri aynı olmasına rağmen bir kısmının otomobil, bir kısmının kamyonet olarak tescil edilmesi sebebiyle denetim istasyonlarında kontrole alınmadan ayrım yapılması mümkün olamamaktadır. Bu durum ağırlık kontrollerinde yoğunluk yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Toplam 16 Bölge Müdürlüğümüzde 99 adet Karayolları Denetim İstasyonunda yapılan ağırlık kontrolleri sırasında, birçok istasyonda yoğunluk yaşanması sonucunda şikayetler oluşmuş durumdadır. Bununla beraber bazı araçlara uygulanan Trafik Idari Para Cezalarının önemli bir kısmı Mahkemelerce iptal edilmektedir.

Yukarıda açıklanan bilgiler doğrultusunda, azami yüklü ağırlığı 3500 kilogramın altında kalan, iki dingilli araçların ağırlık kontrollerine alınmaması konusunda ilgili kurumlardan görüş alınmış olup: hafif ticari araç niteliğindeki kamyonet olarak tescil edilmiş iki dingilli, 3500 kg, azami yüklü ağırlığın altında olan araçların ağırlık kontrolüne alınmamasını "OLUR" emirlerine arz ederim."

Editör: Akın Öcal