Türkiye’nin köklü otobüs üreticilerinden Güleryüz, Brüksel’de düzenlenen Busworld 2023 fuarında iki elektrikli modelini tanıttı. Güleryüz, Busworld 2023’te ilk olarak Hannover’da tanıtılan ve testlerini tamamlayarak siparişlerini almaya başladığı çift katlı elektrikli otobüsü EV Panora ile yine elektrikli EV Ecoline  otobüsü sergiledi.

Türkiye otobüs pazarında müşterilerin özellikle kredilerden dolayı sıkıntıda olduğunu kaydeden Güleryüz Otobüs Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Keskin, enflasyona yetişmenin zor olduğunu ancak belediyelerin özellikle DMO üzerinden daha çok alım yaptıklarını açıkladı.  Özel halk otobüsçülerinin yeni araç imkanları çok olmadığına dikkat çeken Keskin, “Faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı taksitleri karşılamakta zorlanıyorlar. Eskiden olduğu gibi KOSGEB kredileri veya farklı yöntemlerle otobüsçülere destek verilmeli” dedi. 

MAN Türkiye Bir Kez Daha Yılın Pazarı Ödülünü Aldı MAN Türkiye Bir Kez Daha Yılın Pazarı Ödülünü Aldı

Toplam üretimin yüzde 80'i ihracata gidiyor
Güleryüz’ün yüzde 80 ihracat yaptığını yüzde 20 ise otobüslerini Türkiye’de sattıklarını söyleyen Keskin, Amerika ve Kanada’ya yılda 200-250 arası elektrikli otobüs gönderdiklerini vurguladı. 
Bu araçların VMC ve Güleryüz Ar-Ge ekipleri tarafından 2021 yılında başlayan ortak bir projeyle geliştirildiğini belirten Keskin, sözlerine şöyle devam etti: “Amerika-Kanada tarafında Vancouver merkezli VMC’nin (Vicinity Motor Company) fason üreticisiyiz. Fabrika kapasitemizin yarısını 8,5 metrelik elektrikli otobüs olarak Amerika’ya gönderiyoruz. Araçları buradan yarı bitmiş olarak gidiyor ve üretici, yerel bir üretimle araçları orada tamamlayarak satışını gerçekleştiriyor. 
Amerika’da devletin elektrikli araçlarda yüzde 60’lık bir desteği var, yüzde 15 oranında bir destek de belediyeden geliyor ve müşteriler elektrikli otobüsü rahatlıkla alabiliyorlar. Gönderdiğimiz otobüsler New York havalimanı, Hawaii adası gibi yerlere satıldı.”

Güleryüz tarafında da sürekliliğini sağladığımız müşterilerle yıllık ortalama 250 civarı araç üreterek satışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Keskin, şu anda teslimatların tüm otobüs pazarında olduğu gibi kendilerinde de 7- 8 ayı bulduğunu açıklayarak, “2023 yılının ilk 9 ayında otobüs satışları gayet iyi gitti üreticiler enflasyonun etkili olduğu dönemde Türkiye içinde iyi para kazandılar. 2024 yılı içinde de Türk otobüs pazarında satışların iyi gittiğini görüyoruz” dedi.

Güleryüz GmbH ile Avrupalı müşterilerine daha yakın
Avrupa tarafında da sipariş almaya devam ettiklerini ancak dizelin etkisinin hala devam ettiğini hatırlatan Keskin, şu bilgileri verdi: “Avrupa’da elektrikli araçlara insanların alışması için teşvikler veriliyor. Yoksa kimse bugünkü maliyetlerle elektrikli otobüs almaz. Bir otobüsün batarya sisteminin nerdeyse dizel otobüs kadar maliyeti var. Teknoloji ilerledikçe maliyetler ucuzlayacaktır. Şu an elektrikli araçlarda teknoloji çok hızlı gelişiyor. Biz de Avrupa’daki hizmetlerimize destek için Almanya’da Güleryüz GmbH şirketini kurduk ve otoban üzerinde büyük bir servis ve yedek parça depomuzla Avrupa’da satış sonrası hizmetlerini yürütüyoruz. Oradan Avrupa’nın her yerine 1 gün içinde parça gönderimi yapıyoruz.” 

Keskin, şu anda 2024 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni güvenlik düzenlemesi (GSR) için hazırlık yaptıklarını ve daha önce her ülke için farklı güvenlik donanımları kullanırken tek seferde bir standarda ulaşmanın daha pratik olacağını da sözlerine ekledi. 

Editör: Akın Öcal