Sarp Intermodal İsmini Talay Logistics Olarak Değiştirdi Sarp Intermodal İsmini Talay Logistics Olarak Değiştirdi

Türkiye 6 Şubat 2023 tarihine Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketine uyandı. Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki yıkıcı deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açarken binlerce yurttaşımız hayatını kaybederken on binlerce vatandaşımız yaralandı. 
Geniş bir coğrafyada kış şartlarının en çetin döneminde meydana gelen depremlerde binlerce bina tamamen yıkılırken yaklaşık 14 milyon insanımızın depremden doğrudan etkilendiği tahmin ediliyor. 
Hastane, belediye binaları gibi kamu binalarının da enkaza dönüştüğü büyük depremde devlet kuruluşlarının yanı sıra yardım kuruluşları harekete geçerken dünyanın pek çok ülkesinden yardım ekipleri deprem bölgesine doğru harekete geçti. Bazı bölgelerde yoğun kar etkisi ve depremin yıkıcı gücünden etkilenen karayolları  ve havalimanlarındaki hasarlar yardım lojistiğini olumsuz etkiledi. 
Kapanan yollar bilgisi KGM’de
Bölgede kullanabilir durumdaki yolların takibi için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün güncel raporlarının takip edilmesi gerekirken bölgede yardım ekiplerinin ulaşımını engelleyecek yoğunluktan kaçınılması gerektiği kaydediliyor. 
Hatay Havalimanı, pistindeki ağır hasardan dolayı kullanıma kapatılırken Kahramanmaraş ve Gaziantep ve Malatya havalimanlarının sivil uçuşlara kapatıldığı ve sadece yardım lojistiğinde kullanıldığı açıklandı. 
Felakette lojistik
Türkiye’de deprem gören bölgelere yardım için hızlı bir şekilde organize olan kurum ve kuruluşlar büyük şehirlerden toplanan yardım malzemelerini ve arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılacak iş makinelerini taşımak için harekete geçerken, lojistik şirketleri de araçlarını bu faaliyetlere yönlendirmiş durumdalar.  Yardım faaliyetleri kapsamında Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin AFAD – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü ve KIZILAY’dan gelen araç taleplerini hızlı bir şekilde karşıladığı gelen bilgiler arasında yer alırken daha fazla low-bed treylere ihtiyaç duyulduğu kaydediliyor. 
İskenderun Limanı’nda Yangın
Deprem bölgenin en aktif limanlarından İskenderun Limanı’nı da vurdu. 6 Şubat tarihinde gerçekleşen deprem sonrası başlayan limandaki yangın 7 Şubat itibarıyla hala söndürülemezken limandaki binlerce konteynerin hasar gördüğü dikkatleri çekiyor. 
 

Editör: Akın Öcal