Ford Trucks’ın Türkiye’deki En Büyük Servisi Mersin’de Açıldı Ford Trucks’ın Türkiye’deki En Büyük Servisi Mersin’de Açıldı

Sıfır emisyonlu uzun yok yük taşımacılığında hidrojenin dizele en büyük alternatif olarak gösterilmesi kamyon üreticilerini yeni teknolojiler geliştirmesi yönünde teşvik ediyor. 2023 yılında hidrojenle çalışan tek silindirli araştırma motorunu ateşleyen Ford Trucks, hidrojen yakıtla çalışan H2-Ecotorq'un ilk ateşlemesini başarıyla gerçekleştirdi.

İlk testlerde başarılı sonuçlar ortaya koyan motor ile ekipler sistem optimizasyonu ve geliştirme çalışmalarına devam edecekler. Bu kilometre taşı, Ford Trucks’ın sıfır emisyonlu araç çözümü olarak karbon-nötr ürün portföyünü genişletme yolunda önemli bir adımı temsil ediyor. Bu gelişmeyle Ford Trucks teknolojinin üretime geçmesiyle 2040’ta sıfır emisyon hedefinde önemli avantaj elde edecek. 

İlk elektrikli kamyonunu 2025 yılında yollara çıkarmak üzere çalışan Ford Trucks, hidrojenle çalışacak ilk yakıt hücreli elektrikli (FCEV) F-MAX’i de geliştiriyor.

Editör: Akın Öcal