Türkiye’de Ford Otosan fabrikalarında üretilen ve Ford’un Avrupa pazarındaki en güçlü modellerinden biri olan Tourneo Custom’ın tamamen elektrikli versiyounu E-Tourneo Custom tanıtıldı. 
Yüksek verimli bir batarya ile 370 km'ye kadar hedeflenen sürüş menzili sağlayabilen E-Tourneo Custom, 2024 yılına kadar Avrupa'da piyasaya sürülecek dört yeni elektrikli Ford Pro modelinden biri olarak hem kişisel kullanım hem de ticari müşterileri hedefliyor. 


Sekiz yolcu için geniş seyahat imkanı sunan sağlayabilen E-Tourneo Custom’da ultra esneklik sağlayan arka koltuklar, eller serbest elektrikli yan kapılar, B&O ses sistemi, panoramik cam tavan ve yenilikçi eğilebilir direksiyon simidi dikkat çekiyor. 
Aracın konfor seviyesinin yeni nesil araç tasarımı ve araç dinamikleri ile daha da geliştirilirken sessiz elektrikli tahrik ve bağımsız arka süspansiyonu da içeren optimize şasi mimarisiyle güçlendiği kaydediliyor. 


Elektrikli, PHEV ve dizel seçenekler
Tamamen elektrikli yeni jenerasyon E-Tourneo Custom’la birlikte Tourneo Custom ürün yelpazesi sunduğu aktarma organları ve çekiş sistemleriyle de hiç olmadığı kadar çeşitleniyor. Tamamen yeni Plug-In Hybrid (PHEV) versiyonunun yanı sıra sekiz vitesli otomatik şanzımanla sunulan yeni nesil Ford EcoBlue dizel motora sahip versiyon ve ilk kez sunulacak olan akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi aracın cazibesini arttıracak. 
EcoBlue dizel motorlu Tourneo Custom modellerinin 2023 yılının ortalarında müşterilere ulaşması planlanırken diğer versiyonlar yılın ilerleyen zamanlarında sunulacak.


Elektrikli ve güçlü 
E-Tourneo Custom’da Ford’un ABD pazarında bu yıl içinde müşteri teslimatlarına başladığı elektrikli F-150 Lightning pick-up ile aynı yüksek yoğunluklu pil hücresi teknolojisini kullanıldığı kaydedilirken 74 kWh kullanılabilir pil, 160 kW (214 bg) elektrik motoru dikkat çekiyor. Aracın tamamen elektrikli aktarma organı tek pedallı sürüş özelliği sunarken yerleşik bir 11 kW AC üç fazlı şarj cihazı, bataryayı 8 saatten daha kısa sürede tamamen şarj edebilir veya 125 kW DC hızlı şarjda yaklaşık 41 dakikada yüzde 15’ten yüzde 80 doluluk oranına çıkabiliyor. 


E-Tourneo Custom’ın 2.000 kg çekme kapasitesinin yanı sıra yüksek taşıma hacmi sunulduğu ifade ediliyor. 
Pro Power Onboard teknolojisi ön kabindeki prizler aracılığıyla dijital cihazlara, aletlere veya spor ve kamp ekipmanlarına 2,3 kW'a kadar güç sağlayabiliyor. 
Aerodinamik mimari
Tourneo Custom, aracın tamamen yenilenen mimarisiyle daha düşük bir taban yüksekliği sunarken bu özellik araca giriş çıkışları ve yüklemeyi kolaylaştırıyor. 
Optimize edilmiş platformla aracın birçok versiyonda toplam yüksekliğin iki metrenin altına düşürülmesiyle alçak tavanlı otoparklara girişe imkanı sağlanırken bu özellik aracın aerodinamik özelliklerine ve verimliliğinde de iyileştirme sağlıyor. 

KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor


Tourneo Custom müşterileri Deluxe, Titanium, Titanium X versiyonları çeşitli model versiyonlarını değişik konfigürasyonlarla seçebilecek. Tourneo’ların teknik özelliklerini şimdiye dek en kapsamlı şekilde bir araya getiren, serinin en üst modeli Titanium X. Standart özellikler arasında 19 inç alaşım jantlar, tam matrix LED aydınlatma ve lüks Sensico sentetik deri koltuk döşemeleri sayılabiliyor. Her seri, farklı müşteri ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde sunulan güç aktarma sistemlerinden biriyle tercih edilebiliyor. 

Editör: Akın Öcal