İş Bankası ve Petrol Ofisi’nden Çocuklara Bilim Eğitimi  İş Bankası ve Petrol Ofisi’nden Çocuklara Bilim Eğitimi 

Avrupa ülkelerinde yoğunlaşan uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyetleri yürüten Evolog Lojistik, Goodyear ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Yıllık anlaşma kapsamında, Goodyear’ın Checkpoint sistemi ve ürünlerini kullanacak olan Evolog’un, yıllık bazda akaryakıtta 3,15 milyon TL, yol yardımı ve arızalarda 1 milyon TL, kilometre başı lastik maliyetinde 3,35 milyon TL ve lastik bakım maliyetinde 616 bin TL olmak üzere toplam 8,12 milyon TL tasarruf sağlayacağı açıklandı. 


Goodyear’ın Checkpoint çözüm sistemi, hava basıncı ve diş derinliklerini araçların durmasına gerek olmadan ve manuel herhangi bir ölçüm yapılmadan sensörler yardımıyla ölçen garaj içi bir yüksek teknoloji çözümü olarak öne çıkıyor. Sistem sayesinde dingil başına düşen yük ve iki aksın ayrı ayrı ağırlık sonuçları tespit edilebiliyor. Böylece araçlarda yük dağılımındaki dengesizlik sebebiyle oluşan düzensiz aşınmaları ve buna bağlı lastik ömrünün kısalması, sürüş konfor ve güvenliğinde azalma gibi oluşabilecek olumsuzlukların minimize edildiği kaydedildi. 


Goodyear Ticari Lastikler Satış Direktörü Temel Doğanay “Goodyear olarak, bugüne dek yaptığımız saha incelemelerinde filolarda karşılaştığımız sorunların başında düşük hava basınçlı lastik sorunuyla karşılaştık.  Düşük hava basınçlı lastik kullanımı akaryakıt tüketimini yüzde 4’e kadar artırıp; lastiğin kilometre ömrünü de yüzde 15’e kadar düşürebiliyor. Checkpoint çözümümüzle büyük filolarımızın bu maliyetlerini düşürüp ve lastik bakım süreçlerini iyileştirebiliyoruz. Evolog ile imzaladığımız anlaşma sayesinde Evolog’a yılda yaklaşık 8,12 milyon TL’lik bir tasarruf sağlayacağız” diye konuştu.
Evolog Genel Müdür Yardımcısı Birol Çalışkan ise “Sektördeki iddiamızı alanımızdaki yeniliklerle taçlandırıyoruz. Goodyear gibi önemli bir marka ile hayata geçirdiğimiz bu iş birliği sayesinde çok büyük bir tasarrufa imza atarken aynı zamanda yeniye, yeniliklere, inovasyona verdiğimiz önemi vurgulamış olduk. Bu projede emeği geçen tüm Goodyear ekibine çok teşekkür ederiz” dedi.

Editör: Akın Öcal