Türkiye tarihinin en büyük felaketi olarak tanımlanan 6 Şubat 2023 depremleri ülke ve dünya gündemini tamamen değiştirdi. Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki yıkıcı depremde 1 Şubat itibarıyla 20 bini aşan kayıp hayat, 80,000’i aşan yaralı sayısı ve hala enkaz altında binlerce depremzede…


En büyük yıkımın geçekleştiği Kahramanmaraş ve Hatay’ın yanı sıra Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya’da yaşanan acı felaketin tüm bilançosunun ne zaman netleşeceği ise belirsiz.


Bir daha kimsenin şahit olmak istemeyeceği anların yaşandığı deprem şokunun ardından yaşananlar ise dayanışma kelimesini yeniden anlamlandırarak belki de dünyanın şahit olabileceği en büyük yardım seferberliğinin kapılarını araladı. 


Depremin ilk günü yaşanan büyük şokun ardından kapanan yollara hasar gören havaalanlarına ve hatta yangın çıkan limana rağmen başlayan arama kurtarma ve yardım malzemesi konvoylarına rağmen asıl büyük hareket depremin ikinci gününde başladı. Depremin ilk günü ekranlara yansıyan görüntüler ve sosyal medya üzerinde yükselen yardım çığlıkları bütün Türkiye’de karşılık bulurken dünyanın pek çok noktasından ekiplerde ülkemize doğru harekete geçti. Yurtiçinden ve yurtdışından yapılan kurumsal yardım çalışmalarının detaylarını neredeyse bütün haber mecralarında yer alıyor. 


Yaşanan deprem felaketinin ardından yaşanan zorlu süreçte sadece her biri kıymetli olan yardım haberlerini vermek yerine lojistik ve ticari araçlar sektöründe çalışan gazeteci Hasan Karakurt ve Gölcük-Düzce depremlerinin yakından tanığı Mehmet Bayrakdar birlikte bu yardım kervanının içinde yer almaya karar verdik. Ford Otosan tarafından tahsis edilen Ford Raptor pick-up ile felaketin ikinci günü deprem bölgesinden doğrudan edindiğimiz öncelikli ihtiyaç malzemeleriyle beraber Malatya’ya doğru çıktığımız yolculukta her ne kadar bölgeden güncel haberler vermeyi de düşünsek de karşılaştığımız felaketin boyutunu görünce bu haberleri yansıtacak ruh hali, zaman ve iletişim altyapısı olmadığı için bu süreçte haber yapmadık.


Afetin ikinci ve gününden aldığımız notların pek çoğu hızla değişen şartlarda önemini yitirdi. Depremle birlikte eksikliği hissedilen koordinasyon, gerekli makine ve aletlerin ve yardım malzemelerinin yokluğuyla ilgili bölgede bulunduğumuz 2 günde olumlu gelişmeler yaşandı. Enkazların arasında acı çeken depremzedelerin acil temel ihtiyaçlarının giderilmesi için kamu ve özel kuruluşların yanı sıra bu sürece destek vermek isteyenlerin bireysel girişimleriyle sadece ülkemizin değil dünyanın da en büyük yardım kampanyasına hızla dönüştüğünü gördük. 


Türkiye’nin en uzak noktalarından bölgeye gönderilen yardım araçlarının belki de dünyanın görebileceği en uzun yardım konvoyunda bulunmak o konvoyun saatler içinde nasıl geliştiğine şahitlik etmek en karanlık gecelerin bile dayanışmayla aydınlanabileceğini kanıtlıyor. 


Yaşanan bu büyük felaketten alınması gereken dersleri konunun uzmanları tarafından net bir şekilde ortaya koyulacaktır.  Felaketin bu denli büyük olmasına bir şekilde katkıda olan sorumluların adalet önünde hesap vermesiyle başlayacak sürecin, deprem bölgesi üzerindeki ülkemizde gelecek yıllarda yaşanabilecek kayıpların en aza indirmesi için bilimin ışığında devam etmesinden başka çözüm yok.

ENLOG Filosu 20 Ford Trucks Araçla Genişledi ENLOG Filosu 20 Ford Trucks Araçla Genişledi


Autoticari.com olarak tarifi olmayan büyük deprem felaketinde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet; yaralılarımıza, evsiz kalan yurttaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz. 
 

Editör: Akın Öcal