ZF’in 2023 Satışları 46 Milyar Euro’yu Geçti ZF’in 2023 Satışları 46 Milyar Euro’yu Geçti

Çalışma ve özel hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan başta bilgisayarlar olmak üzere elektronik malzemelerin hammaddeden son ürüne kadar içinde bulundukları tedarik zinciri, şaşırtıcı detaylara sahip. 
Son kullanıcıya ulaşana kadar uzun ve karışık bir yolculuk geçiren elektronik ürünlerin tedarik sürecinde soğutucu üniteler önemli bir rol üstleniyor. 2020 yılının başında gündemin ana konusu haline gelen COVID-19 salgını küresel yarı iletken çip tedarikinde zorluklar yaşanmasına neden olarak zincirin yeniden şekillenmesine neden oldu. Dijital dünyanın bileşeni olarak öne çıkan ve kısıtlarla önemi kavranan çipler, elektronik eşyalarımıza girene kadar çok uzun bir evreden geçiyor. Bu çiplerin ana bileşenleri kum ve kuvarstan çıkarılabilen silika olarak bilinen Silisyumdioksit. Yarı iletkenler için kullanılan hammaddelerin sevkiyatlarının zamanında ve güvenli bir şekilde varış noktasına ulaştırılması büyük önem taşırken soğuk zincirde uzun yıllara dayanan uzmanlığı ile Thermo King, bilgisayar parçalarının güvenle taşınmasında kullanılıyor. 

Küresel bir endüstri olan yarı iletkenlerin yaklaşık yüzde 75'i Doğu Asya'da bulunuyor. Ancak kullanılan hammaddeler ise dünyanın her yerinden toplanıyor. Silikanın büyük çoğunluğu ABD, İtalya ve Fransa'da çıkarılırken, kuvars esas olarak Çin ve Brezilya'dan temin ediliyor.  

Bu kadar çok hareketli ve tehlikeli parçanın olduğu bu malzemelerin tamamının taşınması hassasiyet ve özen gerektiren bir süreç olduğu kaydedilirken, yanıcı, aşındırıcı, toksik, radyoaktif veya zararlı yönleri olabiliyor. Sıcaklıktaki herhangi bir dalgalanma tüm sevkiyatı tehlikeye atabilecek kimyasal reaksiyon başlatma ihtimali bulunuyor.   
Birçok taşıma modunda tutarlı sıcaklık kontrolü çok önemli. Örneğin silika son derece ince ve savunmasız bir maddedir ve kısa yolculuklarda, 8°C ile 60°C arasındaki sıcaklıklar kabul edilebilir. Yolculuk beş günü aştığında, bu aralık daha daralırken sıcaklık aralığı, yüzde 7 ila 30 arasında nem seviyeleri ile 18°C ila 24°C olur. 
 

Editör: Akın Öcal