Iveco’dan Gruppo Smet’e 100 Biyoyakıtlı S-WAY Iveco’dan Gruppo Smet’e 100 Biyoyakıtlı S-WAY

Amerikalı elektrikli araç üreticisi Tesla, Avrupa endüstrisinin elektrikli kamyon ve çekicileri gündeme almasından çok daha önce-2017 yılında- tanıttığı elektrikli çekici modeli Semi için ilk teslimat tarihini açıkladı.

Tesla’nın kurucusu Amerikalı iş insanı Elon Musk, bu hafta sosyal medya üzerinden yaptığı bir açıklamayla gazlı içecek üreticisi PepsiCo’ya ilk elektrikli Semi çekicinin 1 Aralık tarihinde teslim edileceğini söyledi.

Semi modelinin tanıtıldığı 2017 yılında, yakıt maliyetlerini ve emisyonları azaltmayı hedefleyerek 100 adet sipariş veren PepsiCo’nun 2022 yılı bitmeden ilk 15 çekiciyi filosuna dahil etmesi bekleniyor.

2020 yılında yollara çıkması beklenen Semi’nin üretimi önce COVID-19 salgını ve arkasından gelen otomotiv endüstrisindeki parça tedariki sorunlarından dolayı gecikmişti. Ancak ABD Senatosu’ndan geçen Enflasyon Azaltma Yasası'nda elektrikli ağır ticari araçların 40.000 dolara kadar federal vergi kredisine uygun hale getirilmesi kararı, Semi’nin üretime geçiş tarihini hızlandırdı. Bu kanunla karbonsuz geleceğe katkıda bulunmak isteyen ABD Hükümeti araç sınıflarına göre farklı teşvik oranlarıyla elektrikli araçlara desteğini açıkladı.

Editör: Akın Öcal