Hafif ticari araç yelpazesinde ilk olarak Kangoo’yu 2011 yılında elektriklendirerek endüstriye öncülük yapan Renault, 2022 yılında ise markanın büyük vanı Master’ın elektrikli versiyonunu tanıtmıştı. Renault, Trafic’le birlikte hafif ticari araç yelpazesinin elektriklenme sürecini de tamamlamış oldu. 

Opel’in Büyük Ticarisi Movano Yeniden Türkiye’de Opel’in Büyük Ticarisi Movano Yeniden Türkiye’de

Segmentinin en uzunu Renault Trafic
Avrupa'da en çok satılan üçüncü hafif ticari araç olan Renault Trafic, rakipleri arasında en iyi uzunluk ve yük alanı seçeneklerini sunarak pazarda kendisine yer edindi.
5,08 ve 5,48 metre ile 2 uzunluk ve 1,967 ve 2,498 metre iki yükseklik seçeneği sunan Trafic Van E-Tech, 5,8 ile 8,9  metreküp arasında yük hacmi sunuyor. 

Uzun versiyonda 4,15 metreye kadar yükleme uzunluğu ile 750 kg'a kadar çekme kapasitesi ve 1,1 tona kadar taşıma kapasitesi sunan Trafic E-Tech, kabin içinde 88 litreye ulaşan saklama alanı sunuyor. 
Trafic E-Tech’te ortadaki koltuğun katlanmasıyla arka kısım çalışma ve yemek yeme için pratik bir masaya dönüşebilerek bir mobil ofis ortamı sunuyor. 

Elektrikli Trafic 297 menzil sunuyor
52 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryaya sahip elektrikli Trafic E-Tech tam dolu şarjla WLTP döngüsüne göre 297 km'ye kadar yol alabiliyor. 
Diğer elektrikli Renault hafif ticari modelleri gibi 8 yıl veya 160.000 km garantiye sahip olan Trafic E-Tech garanti kapsamındayken, sağlık durumları nominal seviyesinin yüzde 70'inin altına düşen bataryalar ücretsiz olarak değiştirilebiliyor. 

Elektrikli Renault Trafic E-Tech, gücünü anında kullanılabilir 245 Nm tork sağlayan 122 beygir gücüne sahip tek seçenekli motordan alıyor. Aracın gücünü sınırlayan  Eco modu menzilin uzamasını  sağlarken 90 km/s ile sınırlandırılmış ve 322 km menzil sağlayan seçenek de araçta yer alıyor. Bunlara ek olarak geleneksel hidrolik fren sisteminde enerji geri kazanımını en üst düzeye çıkaran bir ARBS de (Uyarlanabilir Rejeneratif Fren Sistemi) bulunuyor. 

Trafic E-Tech, ev prizi ile çalışan tek fazlı 7 kW AC şarj cihazı, halka açık istasyonlar için 25 dakikadan kısa bir sürede 50 km menzil sağlayan 22 kW AC hızlı şarj cihazı olmak üzere 2 tip şarj cihazı seçeneğine sahip. Ancak 50 kW DC hızlı şarj seçeneği de 2024 yılında satışa sunulacak. 

Editör: Akın Öcal