Türkiye elektrikli hafif ticari araç pazarında sadece 1 yıl önce tek model satışa sunulurken farklı segmentlerde daha fazla model bu taze pazarda yer edinmeye çalışıyor. Türk elektrikli ticari araç pazarına giren Avrupalı markalarla birlikte Çin menşeli markalar da farklı modellerle pazara araçlarını sunmaya başladılar. 

Elbette bu gelişmede çok yakın bir zamanda kadar Avrupa’da Pazar payı yüzde 1 seviyelerinde seyreden elektrikli van pazarının 2022 yılında yüzde 5,4’e, 2023 yılı sonunda ise yüzde 7,4’e ulaşmasının büyük bir rolü var. 

Henüz Türkiye’de satılan elektrikli araç satışları özellikle ilk satın alma maliyetlerinden dolayı Avrupa’ya göre düşük olsa da artan akaryakıt fiyatları ve pazara daha fazla elektrikli ticari araç modelinin girmesiyle bu durumun önümüzdeki dönemde değişmesi bekleniyor. 

Türk elektrikli ticari araç pazarına erken giren markalar arasında yer alan ve Türkiye’de Şahsuvaroğlu şirketi SHS tarafından temsil edilen DFSK, içten yanmalı ve elektrikli binek ve ticari araçları ve geniş ürün yelpazesiyle dikkat çekiyor. 

DFSK’nın Türkiye’de satışa sunulan ilk elektrikli hafif ticari araç modellerinden biri olan EC35 Pro’yu inceledik. 

Taşıma kapasitesiyle öne çıkıyor
Avrupa tarzından daha çok Asyalı ticari araç mimarisinden izler taşıyan elektrikli panelvan EC35 Pro, kısıtlı sürücü kabin alanıyla birlikte cömert yükleme alanı uzunluğuyla dikkat çekiyor. 3050 mm aks aralığına sahip olan EC35 Pro, yükleme alanında 2530 mm uzunluk, 1480 mm genişlik ve 1300 mm yükseklik sunuyor. Bu ölçülerle EC35 Pro panelvan, kullanıcısına 4,9 metreküp yükleme hacmi ve 1090 kg taşıma kapasitesi sağlıyor. 

Pek çok modelde opsiyon olarak sunulan ve aracın her 2 yanında yer alan kayar kapılar yüklemeyi pratik hale getiren bir özellik olarak öne çıkıyor.

Aracın ön takımları bağımsız süspansiyona sahip, arkada ise 5 parçalı yaprak yay süspansiyon kullanılmış. Ön frenlerde disk arka frenlerde ise sınıf standardına uyumlu olarak kampana bulunuyor. 

Gücünü arka aksa yerleştirilmiş 200 Nm tork ve 80 beygir gücündeki bir motordan alan DFSK EC35 Pro, özellikle hızlanmalarda elektrikli araç dinamiklerini hissettiren bir sürüş sunuyor. Aracın bataryalarının zemine yerleştirilmiş olması ise aracın yüksekliğine rağmen yol tutuşuna katkısı olmuş.

Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var

EC35 263 kilometre menzile sahip
WLTP döngüsüne göre 263, NEDC’ye göre ise 300 kilometre sunan DFSK EC35 Pro panelvan günlük kullanım için yeterli bir menzil sunuyor. İstanbul’da 12-18 derece arasında gerçekleştirdiğimiz test sürüşünde yüzde 75 şarj doluluğuyla aldığımız aracı yüzde 25 dolulukta teslim ettik ve yüzde 50 batarya ile 110 kilometre sürüşü tamamladık. Bu değerlerle 38,7 kW kapasiteye sahip olan batarya fabrika verilerine yakın bir  menzil sunuyor. 

AC ve DC şarj girişi bulunan aracın bataryası 6,6 kw’lık bir AC üniteyle yüzde 20’den 80’e dört saatte dolarken, daha hızlı ihtiyaçlar için DC üniteyle (36,9 kw) yüzde 20’den 80 doluluk oranına 35 dakika içinde ulaşabiliyor.

Editör: Akın Öcal