FIAT’ın Avrupa ülkeleriyle birlikte yakında Türkiye’de de satışa sunulacak yenilenen ticari araçları Stellantis Pro One test sürüşüyle Almanya’da tanıtıldı. 

Yaklaşık 2 yıl önce PSA ve FCA gruplarının birleşmesiyle Stellantis çatısı altına katılan FIAT, kısa bir sonra Türkiye’de de satışlara başlanması beklenen Doblo, Scudo ve Ducato modellerinin tanıtım ve test sürüşleri 20 Mart tarihinde Almanya’da gerçekleştirildi. 

100 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olan FIAT Professional, ülkemizde sahip olduğu güçlü Pazar payının yanı sıra Türkiye’de TOFAŞ fabrikasında gerçekleştirdiği ticari araç üretimiyle Stellantis ekosistemin güçlü bir parçası. 

Almanya Russelsheim’da Türkiye’de üretimi devam eden Fiorino modeli hariç Doblo, Scudo ve Ducato modelleri farklı güç seçeneklerine sahip versiyonlarıyla tanıtımı yapılan organizasyonda FIAT’ın özellikle küresel bir marka olmasının yanı sıra geniş satış ve yetkili servis ağına vurgu yapıldı. 

Özellikle karavan endüstrisine dönüşüm için geliştirilen özel bir platforma ve karavan sahiplerine özel hizmetlere sahip tek marka olarak öne çıkan FIAT, Almanya’da içten yanmalı modellerin yanı sıra bütün hafif ticari araç modellerinde elektrikli versiyonlarını da tanıttı.  

2024 yılında E-Ducato ile sunulan en önemli yeniliklerden biri olarak aracın 110 kWsa kapasiteli bataryası öne çıkıyor. Bu batarya ile E-Ducato, önceki nesline oranla yüzde 30 artışla WLTP döngüsünde 420 kilometreye kadar menzil ile şu anda sınıfının en iyi değerlerinden birini sunuyor. 

Iveco Group’da Yeni CEO Olof Persson Olacak Iveco Group’da Yeni CEO Olof Persson Olacak

Şirket içi teknolojilerle geliştirilen yeni E-Ducato, 17 metreküpe kadar kargo kapasitesi, 1.500 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahip. Yük alanın verimli kullanılması ve köşeli araç mimarisiyle rakiplerine göre 2 metreküp daha fazla yük hacmine sahip olan FIAT Ducato’nun elektrikli versiyonun fiyatının ise sınıfının en ulaşılabilir seviyesinde olduğu kaydediliyor. 

Yeni E-Ducato, 1981 yılından bu yana kesintisiz olarak üretilen, tüm dünyaya pazarlanan ve Promobil dergisi tarafından 16’ncı kez verilen “Dünyanın En İyi Karavanı” unvanını taşıyan yeni modelin elektrikli versiyonuyla elektriğe dönüşümü kamp alanına taşıyacak. 

FIAT’ın orta segmentteki ticarisi Scudo, Magic Cargo gibi ticari araç kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran özellikler içeriyor. Bu donanım yükleme alanını standart versiyonda 3,67 metreye, Maxi versiyonda ise 4,02 metreye kadar uzunlukta yüklerin taşınmasına olanak sağlıyor., hacimli malzemeler için alan yaratıyor ve modelin çok yönlülüğünü destekliyor. Elektrikli Scudo’nun menzili 350 kilometreye ulaşmış durumda.

Bursa’daki üretimi durarak Stellantis çatısı altında İspanya’da diğer platform kardeşleriyle üretilemeye başlanan Doblo da yenilenen araçlar arasında yer alıyor. Yeni Doblo’daki en önemli yeniliklerden biri olarak yeni dijital dikiz aynası Magic Mirror öne çıkıyor.

Yeni Fiat Doblo

Platform kardeşleri gibi zengin sürüş destek sistemleriyle dikkat çeken yeni Doblo’da BlueHDi 100 HP ve 130 HP dizel motor seçenekleri kullanılmaya devam ediyor. 

Stellantis markaları arasında Türkiye’de satışa sunulan ilk elektrikli ticari araç modelleri E-Doblo ve E-Scudo da ikinci nesil elektrikli tahrik sistemleriyle Almanya’da tanıtıldı. Menzili 340 kilometreye çıkan elektrikli Doblo’da ısı pompası kullanılmaya başlanmış. 

Editör: Akın Öcal