THY’nin hava kargo şirketi Turkish Cargo ve Deutsche Post DHL Group'un hava ve deniz taşımacılığı şirketi DHL Global Forwarding arasında ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla bir Mutabakat Zaptı imzalandı. 25 Nisan'da İstanbul'da başlayan IATA Dünya Kargo Sempozyumu'nda imzalanan ve iki küresel hava kargo hizmet sunucusu arasındaki iş birliğiyle şirketlerin birbirlerinin operasyonel verimliliğini daha da artırmakla kalmayacağı aynı zamanda İstanbul'un dünyanın önde gelen lojistik merkezi olma potansiyelini de artıracağı kaydedildi.

CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı

Mutabakat Zaptı’na göre DHL Global Forwarding, Turkish Cargo'nun İstanbul Havalimanı'ndaki dev kargo tesisi SMARTIST'i küresel merkezlerinden biri olarak kullanacak. Bu durumun İstanbul üzerinden elleçlenen hava kargo trafiğini önemli ölçüde artıracağı vurgulanıyor. 

Konuyla ilgili olarak DHL Global Forwarding Global Hava Taşımacılığı Başkanı Thomas Mack şunları söyledi: “Avrupa ve Asya kıtalarını kapsayan Türkiye, coğrafi olarak Avrupa, Asya, MEA bölgesi ve ABD için bir lojistik merkez olarak hareket etmeye elverişli bir konumda. Bize yalnızca güvenilir hava kargo kapasitesi sağlamakla kalmayan, aynı zamanda hava taşımacılığı için son teknoloji lojistik altyapı sağlayan Turkish Cargo ile uzun süreli ortaklığımızı yoğunlaştırmaktan mutluluk duyuyoruz.” 

İş birliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk Hava Yolları'nın Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen; “Mega kargo merkezimiz SMARTIST'in DHL Global Forwarding'in küresel ağı ile entegrasyonu, hizmet kalitemizi artıracak ve İstanbul'un hub konumunu daha da güçlendirecek. Bu iş birliği Turkish Cargo ile DHL arasında güçlü bir ortaklık kurulmasıyla birlikte müşterilerimize daha etkin, verimli ve kesintisiz hava kargo hizmeti sunmamızı ve sektöre değer katmamızı sağlayacaktır. Bizler için büyük bir gurur ve heyecan kaynağı olarak öne çıkan Mutabakat Zaptı'nın her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyoruz.”

Editör: Akın Öcal