İflasını açıklayan Belçikalı köklü otobüs ve treyler şirketi Van Hool’u satın almak için VDL-Schmitz Cargobull en güçlü aday olarak görülüyor. 

Iveco Finansal Verilerini ve Gelecek Stratejini Açıkladı Iveco Finansal Verilerini ve Gelecek Stratejini Açıkladı

8 Nisan 2024 tarihinde 1947 yılında kurulan ve otobüs endüstrisinin gelişiminde önemli bir yere sahip olan Belçikalı otobüs ve treyler üreticisi Van Hool'un iflas ettiği açıklandı. Belçikalı Transporama dergisine göre 8 Nisan 2024 tarihinde Van Hool'un eş CEO’su Marc Zwaaneveld, şirket defterlerini sabah Mechelen'deki ticaret mahkemesine sunduğunu duyurdu. Bu, Koningshooikt'lu otobüs ve treyler üreticisinin varlığının kalıcı olarak sona ereceği anlamına geliyor. 

İflasın nedeni olarak şirketin parasının bitmesi ve borçlarını 400 milyon Euro'ya ulaşması gösteriliyor. Van Hool’u devralmak için VDL Group (Hollanda) ve Schmitz Cargobull'un (Almanya) ortak şirketi GRW, kayyumlara bağlayıcı birer teklif sundu. Bu bağlayıcı tekliflerin çok kısa bir süre içinde imzalanabilecek kesin anlaşmaların temelini oluşturduğu kaydediliyor. Belçika gazetesi De Morgen'in haberine göre aynı gün, daha önceden bir teklif işadamı Guido Dumarey de Van Hool ailesinin yüzde 33 hisseye sahip olduğu Amerikan ABC ile birlikte üçüncü bir taraf olarak devralma için yeni bir teklif sundu.
 

Editör: Akın Öcal