İklimlendirme endüstrisinin en büyük şirketlerinden Daikin’in 2016 yılında İtalyan soğutucu ünite üreticisi Zanotti’yi almasının ardından pazara girme hazırlıklarını tamamlayan marka, fuarda dizel treyler soğutucu ünitesinin yanı sıra güneş ve hidrojen elektrikli konsept modelini de tanıttı.

IAA’da görüşme şansı bulduğumuz Daikin Taşımacılık Soğutucu Kıdemli Müdürü Evren Akçora, Daikin’in hem dünya hem Türkiye’de iyi tanınan bir marka olduğunu kaydetti. Genç bir Türk yönetici olarak küresel bir markanın üst düzeyinde yer alan Evren Akçora markayla ilgili gelişmeleri autoticari.com’a anlattı. Akçora, zaman içinde yeni ürünler çıktıkça hepsinin Daikin markasıyla pazara gireceğini ve zaman içinde Zanotti markasını kalkacağını söyledi.

Daikin’in taşımacılık çözümlerini geliştirmek üzere İtalyan soğutucu ünite markası Zanotti’yi satın almalarının ardından markanın ürün ve üretim süreçlerini Daikin standartlarına uygun hale getirdiklerini kaydeden Akçora, treyler sektörüne girmek için Daikin Exigo ürününü tamamladıklarını belirtti. Evren Akçora konuşmasında şunları söyledi: “Daikin Exigo’yu hidrojenli ve fütüristik bir  treyler konseptiyle sergiliyoruz. Ancak aynı ürünün dizel versiyonunu da fuarda tanıtıyoruz. Dizelde ise motoru sadece jeneratörden elektrik elde etmek için kullanıyoruz. Onun dışında ürünlerimizde Daikin’in diğer ürünlerinde de kullandığı inverter teknolojisini kullanıyoruz ve değişken hızdadır. Bu şekilde enerji tasarrufunda en gelişmiş ürün olarak düşünüyoruz.”

İş Bankası ve Petrol Ofisi’nden Çocuklara Bilim Eğitimi  İş Bankası ve Petrol Ofisi’nden Çocuklara Bilim Eğitimi 

Türkiye teslimatları 2023’te başlayacak

Akçora sözlerine şöyle devam etti: “Son bir senede yakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte herkes inverter değişken hız gibi konular konuşulmaya başlandı. Ama Exigo; hem kopmresörü hem fanları değişken hıza sahip olan enerji verimliliği konusunda onlarca yıllık tecrübesi olan Daikin’in bir ürünüdür. Özellikle Türkiye pazarına girerken bu argümanı kullanacağız. Biliyorsunuz Türkiye’de Daikin olarak büyük bir varlığımız var. Taşımacılık birimimiz için de yatırımlar yapıyoruz. Ekiplerimizi kurduk ve önde gelen müşterilerimizle görüşmeye başladık. Türkiye pazarından siparişlerimizi almaya başladık ve 2023 yılı başından itibaren teslimatlara başlayacağız.”

Editör: Akın Öcal