DAF XD serisi “2023 Uluslararası Yılın Kamyonu-International Truck of the Year 2023" seçildi. DAF Trucks Başkanı Harald Seidel, Almanya'nın Hannover kentinde ödülü kabul etti.

DAF‘ın XD serisi, Avrupa çapındaki 24 önemli kamyon yayınını temsil eden 24 ticari taşıt gazetecisinden oluşan bir jüri tarafından 2023 Yılının Uluslararası Kamyonu seçildi. DAF Trucks Başkanı Harald Seidel‘e Almanya’nın Hannover kentinde 19 Eylül 2022 tarihinde düzenlenen IAA Transportation‘ın basın gününde takdim edildi.

Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG⁺ serisi, geçtiğimiz yıl uzun yol ve ağır taşımacılık alanında "International Truck of the Year 2022" seçilmişti.

Yakın zamanda Hollanda’da yapılan test sürüşleri sırasında, IToY gazetecileri, sürüş konumunu ve geniş ve kavisli ön cam, düşük kemer hatlı yan camlar ve yan alt cam tarafından sağlanan artırılmış çepeçevre görüşü takdir ettiler.

Geleneksel geri görüş aynalarının ve köşe görüş aynasının yerini alan isteğe bağlı dijital görüş sistemi ile birlikte bu özellikler, kalabalık şehiriçi yollarda savunmasız yol kullanıcılarının güvenliğini artırıyor.

Volvo Trucks Aero Serisi Haziran’da Türkiye’de Volvo Trucks Aero Serisi Haziran’da Türkiye’de

DAF-XD

IToY gazetecileri ayrıca sıralı altı Paccar MX-11 motorunu temel alan ve gelişmiş öngörü özelliklerine sahip ZF TraXon otomatikleştirilmiş şanzımanla birleştirilen yeni, yüksek verimli aktarma organının performansını da övdü.

International Truck of the Year (IToY) kurallarına göre yıllık ödül, bir önceki 12 ay içinde piyasaya sunulan ve karayolu taşımacılığı verimliliğine en önemli katkıyı sağlayan kamyona veriliyor. Bu karar; teknolojik yenilik, konfor, güvenlik, sürüş kabiliyeti, yakıt ekonomisi, çevresel "ayak izi" ve Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) gibi birkaç önemli kritere dayalı olarak alınıyor.

Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini, jürinin oy gerekçelerini şu yorumuyla özetledi: “Yeni XD serisinin piyasaya sürülmesiyle DAF, otomotiv endüstrisinde yeni bir ölçüt belirleyen son teknoloji bir dağıtım kamyonu ailesi sundu. Ayrıca, yeni XD, IAA Transportation’da tanıtılacak olan gelecek nesil akü elektrikli araçlar (BEV’ler) için de uygun bir platform.”

Editör: Akın Öcal