Tesla, Volkswagen, Mercedes-Benz, Porsche, Ford, Asyalı otomobil üreticileri Kia ve BYD gibi dünyanın önde gelen araba üreticileri elektrikli araçlarında orijinal ekipman olarak Continental'in lastiklerini tercih ediyor.

Burcu Cihan Brisa’nın Pazarlama Direktörü Oldu Burcu Cihan Brisa’nın Pazarlama Direktörü Oldu

Continental Orijinal Ekipman Lastikleri Müdürü David O’Donnell “Bilmeniz gereken ilk şey, elektrikli araçlar için tek tip bir lastiğin olmadığıdır. Çünkü artık neredeyse tüm binek araç segmentlerinde ve toplu taşımada elektrikli modeller yerlerini aldı. Sadece belirli sürüş türleri değil, çok farklı kullanım alanları için de lastikler geliştiriyoruz. Lastik geliştirmenin hedefi, güvenlik, verimlilik ve konforu mümkün olan en iyi şekilde bir araya getirmektir” diyor. Continental Ürün Karşılaştırma, Portföy ve Ön Geliştirme Müdürü Andreas Schlenke ise “Elektrikli araçlarda fren performansı ve yol tutuşuna ek olarak aranan temel özellikler kilometre, araç içi gürültü ve yuvarlanma direncidir. On yılı aşkın süredir, tüm elektrikli araçların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için mevcut portföyümüzü geliştirmeye devam ediyoruz. Artık, mevcut ürünlerimizin neredeyse tamamı elektrikli otomobillerde kullanılmak ve menzillerini optimize etmek üzere tasarlanıyor” dedi.

Ağırlık sorununa karşı yük kapasitesi artırılmış lastikler

Batarya ünitelerinin aracın ağırlığını artırması gibi nedenlerle lastiklerden beklentiler de değişiyor. Artan ağırlığı taşıyabilecek lastiklerin seçilmesi özellikle önemli hale geliyor. 2021 yılından bu yana Continental, yeni HL yük endeksli ilk binek lastiğini üretiyor. Bu lastikler aynı şişirme basıncında, daha önceden yaygın olan XL standardına göre yüzde 10'a kadar daha yüksek bir yük kapasitesine sahip.

Menzil sorununa karşı düşük yvarlanma direnci

Elektrikli araba kullananlar tek batarya şarjıyla ne kadar yol alabileceğini merak ediyor. Bu durum batarya kapasitesi, motor enerji verimliliği ve sürüş tarzına bağlı olsa da, lastiklerin rolü de önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Daha iyi enerji verimliliği elektrikli araçlarda daha uzun menzil sağlıyor; içten yanmalı motorlarda ise daha düşük yakıt tüketimine, dolayısıyla daha düşük CO2 emisyonuna yol açıyor. Yuvarlanma direnci 1 kg/t azaldığında elektrikli aracın menzili yaklaşık yüzde 3-4 oranında artıyor. Continental lastik mühendisleri, ek menzil yaratmak için uzun yıllardır özellikle yuvarlanma direnci üzerine çalışıyorlar. Continental mühendisleri son olarak, tasarım çalışmaları sayesinde, Ford için özel olarak geliştirilen EcoContact 6'nın yuvarlanma direncini, AB lastik etiketi A sınıfı standardının yüzde 15 üzerinde olacak şekilde iyileştirmeyi başardılar.

ContiSilent ile düşük araç içi gürültü

Elektrikli araçlar için bir diğer önemli konu da lastik kaynaklı gürültü. Lastik gürültüsü, özellikle araç içinde rahatsız edici bir boyuta gelebiliyor. İlk olarak 2016 yılında binek lastikler için geliştirilen ContiSilent teknolojisi, araç içerisinde rahatsızlık veren yuvarlanma gürültüsünü 9 desibele kadar azaltıyor. Özel bir poliüretan köpük tabakası, yoldan gelen titreşimleri emerek, gürültünün aracın gövdesine ve yolculara iletimini azaltıyor. Piyasada bulunan tüm jantlarla uyumlu olan ContiSilent, aracın performansını, yakıt tüketimini, yük kapasitesini veya azami hızını etkilemiyor.

Editör: Akın Öcal