1871 yılında kurulan 1875’te markanın logosunu oluşturan atlar için toynak tamponları geliştirerek faaliyete başlayan Continental, bugün geldiği noktada mobilite çözümlerine sunduğu destekle büyümeye devam ediyor. 

150 yıllık geçmişe sahip Alman premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi, yük taşımacılığı sektörü için geliştirdiği beşinci nesil Conti Eco lastik serisini Hannover’da faaliyete geçen yeni şirket binasında Avrupa ve Türk basınına tanıttı.

Ekonomik belirsizlik, düşük kar marjları, sürücü sorunu ve emisyon baskısı altında faaliyet gösteren karayolu taşımacılık endüstrisinin yaşanan sorunlara rağmen gelecekte önemini arttırma beklentisi ise şirketlerin verimlilik hesaplarını yeniden yapmasına neden oluyor. 

Iveco’dan Gruppo Smet’e 100 Biyoyakıtlı S-WAY Iveco’dan Gruppo Smet’e 100 Biyoyakıtlı S-WAY

Küresel olarak yıllık 1,115 trilyon dolarlık bir ciroyu oluşturan lojistik endüstrisi Avrupa’da 6,4 milyon kamyonu yollarda tutuyor. Yoğun bir şekilde gündemde olan elektrikli kamyonların oranı yüzde ise henüz yüzde 0,1, olduğu için emisyonların yüzde 11,9’u karayolu taşımacılığı kaynaklı ve kamyonların toplamdaki payı ise yüzde 6 seviyesinde. 

Bu gelişmeler ışığında taşımacılık sektöründeki müşterilerinin ihtiyaçlarına ve güncel regülasyonlara odaklana markanın  yeni nesil kamyon lastiği Conti Eco Gen 5, filolar için AB Taksonomisi’nin tüm şartlarını karşılıyor. Yeni nesil Conti Eco, nakliye şirketlerine şehirlerarası ve uzun yol operasyonlarında yakıt tüketimini ve karbon emisyonlarını azaltma imkanı sunuyor. 

Toplam operasyonel maliyetler arasında yüzde 2 gibi küçük bir paya sahip olmasına rağmen toplamda maliyetlerin yüzde 50’sinden fazla etki eden kamyon lastiklerinde uzun kilometre ömrü ve düşük yakıt tüketimi en önemli tercih nedenleri arasında yer alıyor. 

Autotiicari.com olarak katıldığımız Hannover Almanya’daki tanıtım organizasyonunda Continental mühendislerinin yeni nesil Conti Eco'da yuvarlanma direnci ve yüksek kilometre performansı gibi birbiriyle çelişen hedefleri aynı anda optimize etmeyi başardığı açıklandı. 

Ön aks için Conti Eco HS 5, çeker aks için Conti Eco HD 5 lastikleri şu anda EMEA bölgesinde üretime geçtiği açıklanırken Conti Eco Gen 5 treyler lastiklerinin ise gelecek yıl üretime başlanacağı kaydedildi. 

Continental EMEA Yenileme Pazarı Müdürü Ferdinand Hoyos yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Müşterilerimize doğru zamanda doğru lastiği sunduğumuzdan şüphemiz yok. Pazarda sürdürülebilirlik ve maliyet verimliliği konularına ilgi her geçen gün artıyor. Bu da Continental olarak stratejimizin öneminin altını çiziyor” diyor. Gerçekten de artan operasyon maliyetlerinin yanı sıra sürdürülebilirliğe yatırım ve hızla değişen yönetmelikler, Avrupa'da filo operatörlerinin en sık karşılaştığı zorluklar arasında yer alıyor. Boston Consulting Grubu’nun Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği (CLEPA) için yaptığı yeni bir araştırma, toplam sahip olma maliyetinin hala önde gelen karar faktörü olmasına rağmen sürdürülebilirlik faktörlerinin de hem OE orijinal ekipman hem de yenileme pazarında bir satın alma kriteri olarak önem kazandığını gösteriyor.

Continental yeni beşinci nesil Conti Eco ile yük taşımacılığına yönelik lastik serilerinin sayısını azaltıyor. Continental kamyon ve otobüs lastiklerinin geliştirilmesinden sorumlu Hinnerk Kaiser, şunları söylüyor: “Yeni lastiğimiz, uzun yol taşımacılığı için Conti EcoPlus Gen3+ ve şehirlerarası taşımacılık için Conti EcoRegional Gen3+ gibi başarılı seleflerinin izinden gidiyor. Conti EcoPlus ve Conti EcoRegional'ın en iyi özelliklerini bir araya getiren yeni Conti Eco, çıtayı yükseltiyor.”

Continental Ürün Geliştirme Başkanı Hinnerk Kaiser, geçmişte bir lastiğin özellikle sorunsuz çalışıyorsa ve daha az enerjiye ihtiyaç duyuyorsa, bu sağlamlık ve dayanıklılıktan ödün vermesi anlamına gelebildiğini belirtiyor. Artık Continental lastik mühendisleri, karkas ve dişlerin yapısı, genel kontur ve sırt tasarımı gibi tüm bileşenlerde yuvarlanma direncini iyileştirmek için kilometreden bağımsız faktörlere odaklanıyor. Çift katlı (sırt ve taban) yapısı ve yenilikçi hamur bileşimi sayesinde sırt bölgesi, yüksek kilometre ve ciddi anlamda dayanıklılık sağlarken yuvarlanma direncini de optimize ediyor. Yola temas eden (sırt) bileşimi, lastik geliştiricilerin kilometre performansı ve dayanıklılığa odaklanmasına izin veriyor.

Yuvarlanma direnci yüzde 12 düştü
Yeni nesil Conti Eco; ön aksta, daha kalın bir alt sırt katmanı yuvarlanma direncini azaltırken sırt hamurunun kilometre performansını artırmasına yardımcı oluyor. Çeker aksta, sırt bölgesinde yenilikçi kılcal kanallarla optimize edilen omuz tasarımı, lastiğin eşit oranda aşınmasına katkıda bulunarak kilometre performansını olumlu etkiliyor. Karkası oluşturan farklı hamur bileşenleri ve yeni damak geometrisi, yuvarlanma direncini optimize etmek üzere tasarlanmış. Bu faktörlerin bir araya gelmesiyle, bir önceki nesle göre yuvarlanma direncinde yüzde 12'ye, kilometre performansında ise yüzde 10'a varan oranda iyileşme elde edilmiş.

100 araçlık filoda 69 bin euro tasarruf
Yeni Conti Eco lastiklerinin optimize edilen yuvarlanma direnci ve yüksek kilometre performansı, çevresel ayak izi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip. Doğru lastik seçimi, özellikle AB'de emisyona dayalı otoyol geçiş ücretleri göz önüne alındığında filo operatörleri için daha da önemli hale geliyor. Hinnerk Kaiser, “Ürünümüz kamyonların yakıt verimliliğini artırıyor ve uzun ömrü, daha düşük karbon emisyonu anlamına geliyor. Şehirlerarası güzergâhta yaklaşık 80.000 km yol kat eden 100 araçlık bir filoda eski EcoRegional HS 3+/ HD 3+ lastiklerin yeni Conti Eco HS 5/ HD 5 lastiklerle değiştirilmesi 69.000 euro ve 120 metrik ton karbon tasarrufu sağlayabilir” diyor.

Kaplamadan gelen verimlilik
Uzun kilometre ömrü ve yakıt tasarrufuna sahip yeni lastik serisinin yol tutuşunun da üst seviyede olduğunun kaydedildiği etkinlikte değişken hava koşullarında dahi güvenli ve emniyetli yol tutuşunun kullanım ömrü boyunca yüksek çekiş gücü sunduğunun altı çizildi

Müşteriler lastiklerin yeni nesil sensörlerle doğrudan fabrikadan tedarikini de talep edebiliyor. Böylece Conti Eco Gen 5 serisi, ContiConnect 2.0 lastik yönetimi çözümü ile birlikte filoların dijitalleşmesinin yanı sıra gerçek zamanlı uzaktan izleme ve öngörülü servis planlamasının önünü açıyor. Yeni Conti Eco'nun karkasını kaplama için ideal olacak şekilde tasarladıklarını söyleyen Hinnerk Kaiser, bu sayede taşımacılık sektöründe daha fazla maliyet verimliliği ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunduklarının altını çiziyor.

Kaplama yapılmış bir lastik, yüzde 70'e varan oranda eski lastik malzemesi içermesi nedeniyle yeni bir lastiğe kıyasla yüzde 40'a varan oranda daha düşük bir maliyete aynı kilometre performansı ve güvenlik seviyesiyle önemli bir avantaj sunduğu kaydedildi. Sağlam karkas yapısıyla bazı uygulamalarda üçüncü bir ömre kavuşabilecek lastiklerin hem soğuk hem de sıcak kaplamaya uygun olduğu kaydedildiği etkinlikte Continental’in Hannover’da bulunan sıcak kaplama tesislerinde sıfır lastik üretimine yakın süreci gazetecilere deneyimlediler. 

Yeni Conti Eco lastikleri, ilk etapta şu ebatlarda satışa sunulacak:
•    315/70 R 22.5 Conti Eco HS 5
•    315/80 R 22.5 Conti Eco HS 5
•    385/55 R 22.5 Conti Eco HS 5
•    385/65 R 22.5 Conti Eco HS 5
•    315/70 R 22.5 Conti Eco HD 5
•    315/80 R 22.5 Conti Eco HD 5

Tansu Işık: “Türkiye’de büyümemiz devam edecek”

Almanya’da düzenlene organizasyona ev sahipliği yapan üst düzey yöneticiler arasında yer alan Continental Ticari Araçlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Işık, Türkiye’nin Continental dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu ve gelecekte Türkiye’de daha fazla büyüme hedeflediklerini açıkladı. 

Continental olarak en düşük toplam sürüş maliyetlerine, yani LODC'ye odaklandıklarını kaydeden Işık, filo müşterilerini lastikten kaynaklanan operasyonel maliyetlerini azaltmaları konusunda desteklediklerini kaydetti. Işık sözlerine şöyle devam etti: “LODC; lastik, lastik servisi, dijitalleşme, veri analizi ve süreç optimizasyonu alanlarında tüm uzmanlığımızı bir araya getiriyor. Yeni Conti Eco Gen 5, dengeli yuvarlanma direnci ve ekstra çekiş gücüne sahip uzun ömürlü bir lastik. Bu yüzden ürün gamımızla tam uyum sağlayan LODC yaklaşımımız açısından da doğru bir seçim. LODC için en önemli kaldıraçlar; optimum lastik seçimi, yaşam döngüsü çözümlerinin tanıtımı, zamanında lastik kontrolleri ile veri odaklı servis yönetimi ve 7/24 arıza servisidir. Ayrıca, hizmet süresini en üst düzeye çıkarmak, lastik kilometresini ve yakıt verimliliğini artırmak, onarım ve bakım maliyetlerini azaltmak ve sipariş yönetimi ve faturalandırma süreçlerini optimize etmek için kullanılan dijital hizmetleri sayabiliriz. Temelde, komple bir yaşam döngüsü çözümü, lastiklerin potansiyelinden tam olarak faydalanılmasına yardımcı oluyor. Bizim açımızdan bu yaklaşım, dijital çözümler, karkas yönetimi ve lastik kullanımı sırasında veri şeffaflığı gibi araç ve hizmetleri içeriyor. Kullanım esnasında lastik basıncını izlemek ve lastik bakımını optimize etmek amacıyla dijital çözümler kullanabiliyoruz. Bu çözümler, lastik ömrünü uzatırken hizmet süresini artırarak yakıt tasarrufuna yardımcı oluyor.”
 

Editör: Akın Öcal