Citroën ve Pathé, yakında vizyona girecek Asterix & Obelix: The Middle Kingdom filmiyle yeni bir ortaklığa imza atıyor. Bu ortaklık, Citroën’in diğer ortaklıklarından farklı olarak; marka tarafından özellikle bu filmin ihtiyaçları için bir konsept otomobilin tasarlanmasını ve üretilmesini kapsıyor. Bu projeye dahil olan tasarım ekipleri Citroen’in 5 kapılı binek, 2 kapılı van ve kamyonet modeli olarak 1948-1990 yılları arasında dünyanın farklı ülkelerindeki fabrikalarında 7 milyon adet üretilen 2CV modelini filme uygun konsept olarak 3 ay içinde tasarlayıp ürettiler. 

VW ID. Buzz Daha Uzun Daha Güçlü Kardeşlere Kavuştu VW ID. Buzz Daha Uzun Daha Güçlü Kardeşlere Kavuştu

Citroën’in  2CV modeline yeni yorum
Citroën 2CV, hem Fransız kültürel mirasının bir parçası hem de otomotiv tarihinin önemli ikon araçlarından biri olarak hem binek hem de hafif ticari araç olarak yıllara damgasını vurmuştu. Asterix & Obelix: The Middle Kingdom filmindeki “Konsept Savaş Otomobili”, 2CV’nin yeniden yorumunu ve Galler yaşam tarzını temsil ediyor. Citroën tasarım ekipleri, markanın konfor, teknoloji ve cesur tasarım DNA’sındaki temel değerleri yeniden yorumladı ve Asterix filmine özel dokunuşlar ekledi. Böylece, yaban domuzu midesinden yapılan süspansiyonlar, açılır tavan, Galler miğferlerinden esinlenen farlar, sihirli iksirle güçlendirilen ateşböceklerinin aydınlattığı farlar, Citroën’in logosunu içeren geri dönüştürülmüş kalkanlardan yapılan tekerlekleriyle bir konsept otomobil ortaya çıktı.

Film ekibi Citroen’in elektrikli binek ve ticarilerini kullandı
Bu ortaklık için kamera arkası da oldukça önemli detayları barındırıyor. Citroën, Asterix filminin çekimleri için ekibe tamamen elektrikli araçlardan oluşan bir filo sağladı. Filo; 3 adet ë-C4, 3 adet C5 Aircross PHEV, 2 adet ë-Spacetourer, 1 adet Ami ve 1 adet ë-Jumpy olmak üzere 10 araçtan oluşuyordu. Citroën ayrıca Bry-sur-Marne ve Bretigny-sur-Orge’deki çekim alanlarında bu araçlar için şarj çözümlerini de sağladı. Sürdürülebilirlik, filmin çekimleri boyunca kilit unsur oldu. Citroën’in sağladığı elektrikli araç filosu, Asterix ekibinin karbondan arınma çabalarını destekledi. Ekip, israfı olabildiğince azaltmak için özel süreçler uygulayan bir ajansla çalıştı. Örneğin kostümler geri dönüştürülerek başka amaçlarla kullanıldı. Kartonlar geri dönüştürülerek 2 ton odun tasarrufu sağlandı. Ayrıca, tüm tahta kasalar, Ile-de-France bölgesindeki iki şehir çiftliğine verildi. 
 

Editör: Akın Öcal