Kuruluşundan beri yaklaşık 100 yıldır ticari araç yelpazesi sunan Fransız Citroën, modern ticari araçların öncüsü TUB, ünlü Type H, C25 gibi modelerin ardından Jumper’la bu geleneği devam ettiriyor. 

Jumper, Ocak 1994'te hafif ticari araç pazarına binek araç seviyesinde tasarım, konfor, ergonomisiyle tanıtıldı. İtalya’da Fiat Ducato ve Peugeot Boxer ortak platformunda ve Avrupa’nın en büyük ticari araç fabrikasında üretilen Jumper, birinci nesilden itibaren araçlarında uzun saatler geçiren sürücülerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurdu. 

Jumper, 2000'li yılların başında yeni bir tasarım ve daha da önemlisi iki ileri teknolojik motorla sahneye çıktı. Bu motorlar direkt enjeksiyonlu turbo-dizel 2.2 HDi ve çift yakıtlı benzinli/LPG 2.0i idi. Jumper, segmentinde ilk olarak sunulan değişken amortisörlü sürücü koltuğu, kamera ve arka park sensörleri gibi yenilikçi özellikleri ile dikkat çekti.

İlk neslin başarısını temel alan Citroën, 2006 yılında tamamen yeni modeli tanıttı. Yeni tasarım, ön camın daha kolay temizlenmesini sağlayan tampondaki entegre basamaklar da dahil olmak üzere modernliği ve pratikliği bir araya getiriyordu. Ek olarak işletme sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda yaşam ve yükleme alanları daha da artırıldı. Bir önceki nesildeki 14 metreküp ile kıyaslandığında kullanılabilir alan 17 metreküpe ulaşıyordu. Ayrıca yeni Jumper, kendi segmentinde 3,5 tonu aşan toplam yüklü ağırlığa izin veren birkaç önden çekişli modelden biriydi. HDi dizel motor yelpazesi ise 100 HP, 120 HP ve 157 HP olmak üzere üç güç seçeneği ile genişletildi.

CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı

Citroën Jumper, 2010'ların ortalarında o dönem için modern kabul edilen donanımlarla yollara çıktı. Yeni modelin LED gündüz farları, entegre navigasyon sistemine sahip dokunmatik ekranı, Bluetooth eller serbest özelliği ile hands free, USB bağlantısı, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi gibi donanımları dikkat çekiciydi. 

Jumper 2024 yılında yenileniyor
Citroën kısa bir süre önce diğer ticari araç modelleriyle birlikte yeni Jumper modelini de tanıttı. Yeni Jumper'da 6 ileri manuel şanzımanla eşleştirilen 120 HP, 140 HP ve 180 HP olmak üzere üç yeni BlueHDi motordan ikisi ilk kez otomatik şanzıman seçeneğiyle sunuluyor.
Yeni Jumper bağlantı açısından da önemli bir adım adıyor. Orta donanım seviyesine sahip versiyonlar, kullanılan medyayı (radyo, Bluetooth bağlantılı telefonlar gibi) gösteren 5 inçlik bir ekrana sahip. Üst donanım seviyelerinde, entegre navigasyonla birlikte kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip 10 inçlik geniş bir dokunmatik ekran devreye giriyor.
Yeni Jumper, manuel olana kıyasla daha konforlu kullanım sunan elektrikli park freni, dijital dikiz aynası, eller serbest giriş ve çalıştırma gibi gelişmiş bir donanım seviyesi ile yollara çıkıyor. Sürücü Yorgunluk Uyarısı, yaya ve bisikletli algılama özellikli Otomatik Acil Durum Freni gibi yeni sürüş destek sistemleri de sürücülerin hayatını kolaylaştırıyor. 

Editör: Akın Öcal