Stellantis Pro One çatısı altındaki diğer markalarla benzer teknolojik özelliklere sahip Citroen hafif ticari araç modelleri dış tasarımda yeni logo ve yeni ızgaralarıyla dikkat çekiyor. Nisan ayında yeni ticari araçların Avrupa’da müşteri teslimatlarına başlayacak olan Citroen satışlarının ortalama yüzde 30’u ticari araçlardan geliyor. 

En konforlu koltuklar Citroen Berlingo'da
Markanın küçük vanı dördüncü nesil Berlingo Van, konfor özellikleriyle diğer kardeşlerinden farklılaşıyor.  Tarihi olarak konfor kavramına sahip çıkan Citreon'de ilk kez bir hafif ticari araçta kullanıma sunulan, şekli, özel dolguları ve dikişleriyle ek konfor sağlayan Citroën Advanced Comfort koltuklar Berlingo’nun yeniliklerden biri olarak dikkat çekiyor. 15 mm kalınlığındaki yüksek yoğunluklu köpük katman araca biner binmez yumuşaklığı ve desteği ile ek konfor hissettiriyor. Citroën Advanced Comfort koltuklar merkezdeki yüksek yoğunluklu köpük sayesinde optimum konfor ve özellikle uzun yolculuklarda ek destek sağlıyor. Ayrıca, vücudu destekleyen ve saran yan destekler ile koltuğun tasarımı üstün duruş konforu sağlarken, opsiyonel olarak sunulan ısıtma, masaj, elektrikli bel desteği ayarı ve kol dayamalar ek konfor sağlıyor.

Yolcu bölümü de yeniden tasarlanan Berlingo daha ergonomik ve modern çizgilere sahip bir ön konsola kavuşmuş. Yeni ön konsolu, yeni bir 10 inçlik, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran süslüyor. Direksiyon da yeni, hız sabitleme ve ses sistemi için kumandalara sahip. 

Doğrudan iç dikiz aynasında görüntülenen Dinamik Çevre Görüş, sürüş güvenliğini destekliyor. Araçta biri arka kapıların üstünde, diğeri yolcu tarafındaki yan dikiz aynasının altında olmak üzere iki kamera bulunuyor.

Yeni Berlingo’da önde ve arkada toplam 12 sensörü var. Otoyol Sürüş Asistanı, otonom sürüşe doğru ilk adım olarak, uyarlanabilir hız sabitleyiciyi dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. Örneğin trafik sıkışıklığında 30 km/s’e kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor.

Yeni Berlingo, önceki modellerde kullanılan verimli BlueHDi 100 HP ve 130 HP dizel motor seçenekleri devam ediyor. Ayrıca modelin elektrikli versiyonu eBerlingo’da 340 km elektrikli menzile ulaşılıyor. 
Yenilenen Citroën hafif ticari araç serisi aynı zamanda yeni Jumpy ve yeni Jumper modellerini de içeriyor.

Yeni Jumpy 22
 
Yeni Citroën Jumpy
Yeni Citroën’in orta segment ticarisi Jumpy, 6,6 metreküpe varan yükleme hacmi, kompakt boyutlarıyla şehir için kullanım kolaylığı (11,3 m dönüş çapı ve 1,90 m yükseklik) dikkat çekiyor. 

Özellikle, genişleyen saklama alanları, akıllı telefon ve tablet taşıyabilecek şekilde tasarlanan bardak tutucular, araç ergonomisinde iyileştirmeler sağlanmış.  Yeni Jumpy’de tamamen dijital 10 inçlik gösterge paneli bulunuyor. Renkli (İsteğe bağlı) veya siyah-beyaz (Standart) seçenekleri bulunuyor. Büyük 10 inçlik merkezi ekranda ileri teknoloji ürünü bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Yeni Jumpy, standart olarak ses ve telefon işlevlerini kontrol eden, 5 inçlik merkezi dokunmatik ekranla donatılıyor. Donanım seviyesine göre, yeni My Citroën Play bilgi-eğlence sistemiyle ön konsolun ortası, yeni 10 inçlik HD dokunmatik ekranla donatılabiliyor. 

Yeni Jumpy’de  de dinamik görüş sisteminde iki kamera bulunuyor. Biri arka kapıların üstünde ve diğeri yolcu tarafındaki yan dikiz aynasının altındaki kameraların her ikisi de yeni dijital iç dikiz aynasına ve ön konsoldaki merkezi ekrana bağlı. 

Belingo’daki gibi Sürüş Yardımı Paketi, sürücüsüz sürüşe doğru atılan ilk adımlar arasında yer alıyor. Sürüş Yardım Paketi, uyarlanabilir hız sabitleme işlevini, dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. Trafik sıkışıklığında, örneğin 30 km/s’ye kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor. 

Bu teknolojinin kullanılabilir hale gelmesinde ve manevra kabiliyetini artırmak için hidrolik direksiyon artık elektro-hidrolik yerine tamamen elektrikli hale getirilmiş 

Yeni Jumpy’de, farklı güç alternatiflerine sahip BlueHDi dizel motorlar 6 ileri manuel şanzımanla birlikte 140 HP sunulurken, 8 kademeli otomatik şanzımanla 180 HP sunuluyor.

Modelin elektrikli versiyonu elektrikli Citroen Jumpy ise 50 veya 75 kWsa batarya seçeneğiyle 350 kilometreye kadar menzil sunuyor.

Opel Combo ve Vivaro Güncel Teknolojilerle Yenilendi Opel Combo ve Vivaro Güncel Teknolojilerle Yenilendi

Yeni Citroen Jumper
Var olan platfom üzerinde modern teknolojilerle güncellenen Citroen’in büyük vanı Jumper’ın dış tasarımında değişiklikler daha çok ön ızgara ve tamponlarda yoğunlaşmış.    Darbe korumasını daha da artırmak için siyah alt bölüm güçlendirilirken yeni LED farlar, önceki halojen farlara göre yüzde 30 daha verimli hale gelmiş. Bunlara ek olarak, arka aydınlatma grubunun tasarımı da yenilendi. Yeni Jumper’ın yolcu kabininde ön konsol, yeni bir dijital gösterge paneli ve geniş merkezi ekranla geliştirilmiş. Araçta, direksiyon, şanzıman kumandası ve kapı panelleri de yenilenmiş.  

Elektrikli hidrolik direksiyon, elektrikli park freni, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, anahtarı cebinden çıkarmadan aracı kilitleme, kilitleri açma ve aracı çalıştırma olanağı sağlıyor. Gün içinde sık sık duraklayan profesyoneller için gerçek bir avantaj sağlıyor. 360° park radarı, yeni Jumper’ın etrafına dağılan, aracın uzunluğuna bağlı olarak 14 veya 16 sensörden oluşuyor ve çevredeki engellerin yakınlığını merkezi ekranda gösteriyor. 

Yeni Jumper’daki en önemli değişiklik olarak ise değişen dizel motor olmuş.  Stellantis çatısı altında farklı modellerde kullanılan 2.2 litrelik dizel motor grubun büyük vanlarına uygun hale getirilerek 140 HP ve 180 HP olmak üzere iki güç seçeneğiyle sunulmaya başlanmış. 

Yeni motor verimliliğin sınırlarını zorluyor
Verimliliğiyle dikkat çeken yeni motora sahip gerçekleştiğimiz yaklaşık 40 kilometrelik test sürüşünde 100 kilometrede 6,5 litrelik akaryakıt tüketim değerine ulaştık. Tek sürücü ve 400 kilogramlık yük gerçekleşen test sürüşünde 2.2 litrelik dizel motor yeni 6 ileri manuel şanzımanla eşleşmişti. 
2 ton taşıma kapasitesine ulaşan Yeni Jumper’daki 180 beygir gücüne sahip versiyon ise ilk kez 8 kademeli otomatik şanzıman seçeneğine kavuşuyor.

Elektrikli Citroen Jumper 
Elektrikli Citroen Jumper, 110 kWsa batarya ile 420 kilometreye kadar menzile sahip. 1,5 ton taşıma kapasitesine sahip olan elektrikli Jumper, 150 kW hızlı şarj ile büyük hacimli hafif ticariler bir saatten kısa sürede 0’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor. 
 

Editör: Akın Öcal