Iveco Group’da Yeni CEO Olof Persson Olacak Iveco Group’da Yeni CEO Olof Persson Olacak

Hafif ticari araç ve binek araç segmentlerinde yakaladığı başarılar 2021 yılını kapatan Citroën Türkiye otomotiv pazarında bir önceki yıla oranla yüzde 5’lik bir büyüme rakamı elde etti. Bunun yanı sıra Citroën dünyasında da bu başarılı grafiği ile önemli bir konuma ulaşan Citroën Türkiye, Avrupa pazarları ve Çin’in arkasında bu alanda 7. sırada yer aldı.

2021’in otomotiv sektörü için zorluklarla geçen bir yıl olduğunu ve özellikle çip krizi ile birlikte tedarik zincirindeki problemlerin yarattığı olumsuz etkiler sonucunda otomotiv pazarının bir önceki yıla göre daraldığını vurgulayan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Bu zorlu pazar koşullarında yakaladığımız yüzde 5’lik büyüme rakamıyla yılı 29 bin adet seviyelerine yaklaşarak kapattık ve son iki yılda gösterdiğimiz büyüme trendini sürdürdük. Yakaladığımız bu trend ile Türkiye otomotiv pazarında markalar sıralamasında 9. sırada yer aldık. Bu büyümenin arkasında; stratejik ürün gamımız, başarılı iletişim planlarımız, hızla büyüyen bayi teşkilatımız ve müşterilerimize verdiğimiz değer var” şeklinde konuştu.

Binek araçta büyüme gösteren  Citroën için asıl büyüme hafif ticari araçlarda yaşandı. 2021 yılını  ticari araç satışlarında rekor büyüme ile kapatan Citroën, Berlingo Van modelinde 2020 yılına oranla iki kat büyüme yakalarken, Jumpy 8+1 modelinde geçtiğimiz yıla oranla yakaladığı büyüme 3 kat oldu. Citroën Jumpy Van’da ise 2021 yılında bir önceki seneye göre yüzde 56’lık bir büyüme rakamı elde etti.

Editör: Akın Öcal