Türkiye'nin en büyük otobüs ve yolcu otobüsü etkinliği olan Busworld Türkiye’de 16 ülkeden 159 katılımcı yer alırken, fuara 96 ülkeden 1.881 uluslararası ziyaretçi dahil olmak üzere toplam 12.366 ziyaretçi ile rekor kırıldı. Fuar, 9.975 metrekarelik bir alanda, 56 otobüs ve yolcu otobüsünün yanı sıra çeşitli mini ve midi otobüsler ile çok sayıda komponent, aksesuar ve hizmet tedarikçisi, ürünlerini sergiledi. 
Fuarda otobüs endüstrisinin önemli sistem tedarikçilerinden ZF, Allison, Voith gibi pek çok küresel marka da stantlarıyla yerlerini aldılar.

Anadolu Isuzu
Anadolu Isuzu, Busworld Türkiye’de şehir içi ve kısa mesafeli hizmet için dört model sergiledi. Bu otobüsler, farklı ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan Cityport 12 Dizel Euro 6, Novociti Volt, Novo Volt ve Grand Toro.

BMC
BMC, Busworld’de Procity ve Neocity olmak üzere iki grupta otobüslerini sergiledi. Procity serisinde gövdesi tamamen yenilenen yüzde 100 elektrikli 12 metrelik otobüsler yer alırken, Neocity serisinde havaalanı ve şehir içi güzergahlara uygun elektrikli midibüsler bulunuyor.

Bozankaya
Bozankaya, fuarda 300 kilometrenin üzerinde menzil ve yaklaşık 2 saatlik şarj süresi sunan, üçüncü nesil batarya teknolojisine sahip 12 metrelik, alçak tabanlı elektrikli otobüsünü tanıttı.

Busplaner’dan Continental Otobüs Lastiklerine Ödül Busplaner’dan Continental Otobüs Lastiklerine Ödül

CRRC MNG
Türkiye’de üretim yapmaya başlayan en son üretici olarak fuara katılan Çinli otobüs markası ve Türk ortağı MNG, yeni elektrikli otobüsünü ilk defa fuarda tanıttı.

HABAŞ
Tür sermayeli yeni otobüs üreticilerinden HABAŞ, 800 km menzile sahip hidrojenli Comfort City H2 yakıt hücreli otobüsü ve 400 km'ye kadar menzile sahip tamamen elektrikli kompakt Alfa Lux-e yolcu otobüsünü fuarda sergiledi.

Karsan
Karsan Busworld Türkiye’de e-Ata 12 Hidrojen otobüsü, otonom e-Atak şehir içi midibüsü ve küçük otobüsü eJest dahil olmak üzere tamamen elektrikli ve sıfır emisyonlu araçlarını sergiledi.


 
Otokar 
6 metreden 21 metreye kadar sektörün en geniş ürün gamını sunan Otokar, Sultan Giga midibüs, dizel ve elektrikli versiyonlarda Centro şehir içi otobüsleri ve büyük elektrikli otobüs e-Kent C dahil olmak üzere dört modelini fuarda sergiledi. 

IVECO BUS
Türkiye’de otobüs satışlarına 2023 yılında başlayan Icevo Bus, çok enerjili motorlarla güçlendirilebilen E-WAY, CROSSWAY gibi modellerin yanı sıra bölgesel ve ulusal güzergahlar için çok yönlü EVADYS’i ilk defa fuarda sergiledi.

Minibüs üreticilerinden güçlü katılım
Minibüs tasarımı ve üretimindeki liderliğiyle tanınan Türkiye, Busworld Türkiye 2024'te de bu yönüyle öne çıktı. Fuarda özellikle büyük segment panelvan modellerini farklı kullanım ihtiyaçlarına göre minibüslere dönüştüren AYB, Aktepe, Başer Otomotiv, Bur-Can, Emir VIP, Erduman, Mercus-Bus, Öncü Luxury Car Design, Palmiye Design, Stylebus-Gürsözler, Yüksel ve Uğur Karoser gibi önemli üreticiler modellerini sergilediler.
 

Editör: Akın Öcal