Elektrikli mobiliteye yönelik ürün yelpazesini genişleten Bosch, hafif ticari araçlara yönelik yeni elektrikli tahrik ünitesini tanıtıyor. Sistemdeki entegre inverter elektrik motorunu kontrol ederek yüksek voltajlı bataryaya bağlantıyı sağlıyor.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri İş Bölümü Başkanı Dr. Markus Heyn: “Bosch, ticari araçlarda da e-mobiliteyi ileriye taşıyor. Öncekilerle karşılaştırıldığında, yeni ünite daha da yüksek güç ve tork yoğunluğu sağlıyor ve daha da hafif ve daha kompakt” diyor. Motor ve inverter ağırlığı birlikte yaklaşık 80 kilogram gelirken Bosch, yüzde 97'lik bir invertör verimlilik düzeyi sağlayan yeni yarı iletkenlerini kullanarak elektrik kayıplarını yüzde 20'den fazla azalttı ve böylece araçların menzilini artırdı. Esnek yapısı sayesinde, modülün yeni araç modellerine olduğu kadar mevcut araç modellerine de entegre etmek artık daha da kolay olduğu kaydediliyor.

Verilen bilgiye göre elektrikli tahrik, DC/DC dönüştürücü ve aktarma organlarıyla desteklenen Bosch araç kontrol ünitesi ilk olarak Daimler Truck'ta görücüye çıkacak. Ünitenin maksimum gücü 129 kW, sürekli gücü ise 100 kW olarak açıklanıyor. Kısa bir süre için, kalıcı mıknatıslı senkron makine 430 Nm'lik bir tepe torku üretirken 8,5 tonluk bir araç ağırlığında bile bu değerlerin engebeli şehirler de dahil olmak üzere her durumda üstün sürüş performansı sağladığı kaydediliyor.

Bosch mühendisleri, elektrik motorunun ve invertörün tasarımını binek otomobil segmentinde kullanılan teknolojiden alırken bunun sadece geliştirme aşamasını önemli ölçüde hızlandırmakla kalmadığı, aynı zamanda maliyetleri düşürmeye de yardımcı olduğu ifade ediliyor. Elektrikli tahrik modülünün araçların mevcut su soğutma devresine yerleştirilmesiyle, artık yağ bazlı bir soğutma devresine gerek kalmıyor. Sürücü modülü, elektrikli tahrikler için Bosch'un ana tesisi olan Almanya'daki Hildesheim üretim hattından çıkacak.

UltraContact NXT İle Continental’e Uluslararası Tasarım Ödülü UltraContact NXT İle Continental’e Uluslararası Tasarım Ödülü

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Dr. Markus Heyn, "Bosch, e-mobiliteye şimdiden beş milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı" diyor. 2018 yılından bu yana şirket 170 üretim projesi satın aldı. Satış gelirinin 2025'te beş milyar avroyu aşması bekleniyor. Sistem tedarikine yönelik ürünlerini IAA’da sergileyecek olan Bosch, bireysel sensörler, elektrik motorları, güç elektroniği ve elektronik kontrol ünitelerinden eAxle gibi entegre çözümlere kadar müşterilerin kullanımına sunulan geniş bir ürün portföyüne sahip.

Editör: Akın Öcal