İlk Prometeon Markalı Lastikler Mısır’da Tanıtıldı İlk Prometeon Markalı Lastikler Mısır’da Tanıtıldı

Delphi Technologies’i bünyesinde barındıran BorgWarner’ın AKASOL ultra yüksek enerjili batarya sistemi, Avrupalı bir üreticinin ilk ağır hizmet tipi elektrikli kamyon serisine güç sağlayacak. 4x2 sabit dingilli 18 tonluk kamyon ve 6x2 sabit dingilli 26 tonluk kamyonun seri üretimi için 2024'ün ilk çeyreği planlanıyor.
747 volta kadar enerji yoğun elektrikli güç-aktarma sistemleri için geliştirilen her 9 AKM batarya paketi, 98 kWsa enerji depoluyor ve tüm konektörlerle birlikte kuruluma hazır hale geliyor. 4x2 kamyonu beslemek için 294 kWsa sağlamak üzere üç paket ve 6x2 kamyonu beslemek için 392 kWsa sağlamak üzere dört paket kullanılıyor. Batarya, araç yükünü en üst düzeye çıkarmak için kompakt ve hafif olarak tasarlandı. Ayrıca elektrikli ticari araç (eCV) toplam sahip olma maliyetini mümkün olduğunca düşük tutmak için tahmini ömrü 4.000 döngü civarında. Bunun dışında sıvı soğutma ve çok seviyeli koruma özellikleri sistemin daha da güvenli olmasını sağlıyor.
Vanthournout:  “Araç menzili önemli ölçüde artacak
BorgWarner Global Akü ve Şarj Sistemleri Başkan Yardımcısı Henk Vanthournout “Önceki modele göre enerji yoğunluğunda yüzde 50 artış sağlayan ultra yüksek enerjili batarya sistemimizin en son neslinden yararlanıyor. Bu gelişim, araç menzilini önemli ölçüde artırarak, onu uzun mesafeli elektrikli ticari taşımacılık için ideal çözüm haline getiriyor”


BorgWarner'ın Multi String Manager (MSM+) sistemi, ultra yüksek enerjili batarya paketleri ile destekleniyor. Araç kontrol ünitesi tek bir iletişim arabirimi olarak hizmet ediyor ve müşterinin yazılım geliştirme ihtiyacını azaltıyor. 
BorgWarner'ın uzun mesafe taşımacılığına yönelik çözümü mekanik olarak kolayca ölçeklenerek kWsa başına nispeten düşük satın alma maliyetleri sunarak otobüs ve kamyon uygulamaları için yeni enerji yoğunluğu standartları belirliyor. 

Editör: Akın Öcal