Miran Lojistik’ten 50 Adetlik Tırsan Treyler Yatırımı Miran Lojistik’ten 50 Adetlik Tırsan Treyler Yatırımı

BETON 2023 Hazır Beton Kongresi 15-17 Mart 2023 tarihlerinde BETON 2023 Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı ise 15-18 Mart 2023 tarihlerinde Yeşilköy’de İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık ve TG EXPO Fuarcılık Genel Müdürü Cem Şenel’in katıldığı basın toplantısında sektörle ilgili güncel bilgiler verildi ve 2023 hedefleri, projeleri açıklandı. 

Hazır beton sektörü, 2022 yılı resmî verilerine göre 4,5 milyar doları aşan cirosu, 50 bini aşan istihdam hacmi ve yıllık 105 milyon metreküpü bulan üretimiyle Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü açısından çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en önemli fuar ve kongresine ev sahipliği yapacak olan Beton 2023’e ağır ticari araç ve üstyapı üreticileri de katılacak.

Katılımcıları arasında Mercedes-Benz, Koluman, İmer, Nursan Treyler, Pi Makine gibi şirketlerin bulunduğu Beton 2023’de başta hazır beton endüstrisinin ana tedarikçileri arasında yer alan transmikser ve beton pompası ve silobas markaları yeni ürünlerini sergileyecek. 

Toplantıda konuşan THBB Başkanı Yavuz Işık, inşaatta yaşanan 2022 yılının üçüncü çeyreğindeki yüzde 14’lük daralma oranının son dönemlerdeki en yüksek gerilemeye işaret ederek açıklanan projelerin bu daralmayı engellemesini umduklarını kaydetti.
Hazır beton sektörünün 2022 yılını, 2021 yılındaki 105 milyon metreküplük seviyesine yakın bir üretimle kapattığını tahmin ettiklerini ve 2023 yılında ise reel bazda yüzde 10’luk bir büyümenin hedeflendiğini söyleyen Işık, 2022 cirosunun 4 milyar dolar olduğunu da sözlerine ekledi. 
Işık: “Yollar asfalttan betona dönmeli”
Türkiye’deki asfalt yolların çok daha uzun ömre sahip betona dönüşmesi için büyük çaba harcadıklarını ancak bu alanda istedikleri sonucu alamadıklarını kaydeden Işık, bazı belediyelerin bu konuda yatırım yapsa da alınacak çok uzun yol olduğunu söyledi. Beton yolun 20 yıllık dayanıklılık süresiyle asfalta göre kat kat uzun ömre sahip olduğunu aynı zamanda çok daha doğayla barışık bir ürün olduğuna değinen Işık, Amerika ve Almanya gibi ülkelerde beton yolların oranının neredeyse yüzde 55-60 seviyesine ulaştığını da hatırlattı.   

Editör: Akın Öcal