Ocak 2022'de Avrupa Birliği'nde yeni ticari araç satışları yüzde 11,1 azalarak 125.292 adede geriledi. Bu düşüş ağırlıklı olarak yeni hafif ticari araç satışlarının toplam satışları etkilemesi olarak ortaya çıktı. Özellikle hafif ticari araç satışlarındaki düşüş 2021 yılının son aylarında etkisini göstermeye başlamıştı. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA) verilerine göre Avrupa’daki en büyük dört pazardan İspanya’da düşüş yüzde 20 ile en sert olarak gerçekleşirken, Fransa’da ise yüzde 17 olarak izlendi. Almanya pazarında düşüş yüzde 3,7 ile sınırlı kalırken İtalya'da satış seviyeleri Ocak 2021'e kıyasla değişmedi.

3.5 tona kadar hafif ticari araçlar (LCV)

Yılın ilk ayında Avrupa Birliği genelinde hafif ticari araç talebi yüzde 14,2 daralarak 99.461 seviyesinde kaldı. Dört büyük pazara bakıldığında, büyüme kaydeden tek ülke yüzde 1,1 artışla İtalya oldu. İspanya ve Fransa çift haneli kayıplar yaşarken (sırasıyla yüzde 27,2 ve 18,9) Almanya yüzde 1,7 ile mütevazı bir düşüş gördü.

16 ton ve üzeri ağır ticari araçlar (HCV)

Ocak ayında AB'de ağır ticari araç satışları yüzde 8,0 artarak 20.596 adede yükseldi. Orta Avrupa pazarı genel olarak satışların güçlü olduğu bölge olurken ve Polonya yüzde 57,6 ile en yüksek artışı kaydetti. Batı Avrupa'daki en büyük dört pazardan en güçlü artış yüzde 16,6 ile İspanya'da yaşandı. Daha sonra ise daha küçük bir büyümeyle (sırasıyla yüzde 2,9 ve 1.8) İtalya ve Fransa izledi. Almanya’da ise ağır ticari araç satışları yüzde 2 oranında azaldı.

3.5 ton üzeri orta ve ağır ticari araçlar (MHCV)

Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası

Geçen ay, yeni kamyon kayıtları yüzde 4,1 artarak Avrupa Birliği genelinde toplam 23.537 adet orta ölçekli kamyon satıldı. Orta Avrupa, Polonya'nın yalnızca AB'deki üçüncü en büyük kamyon pazarı olmakla kalmayıp yüzde 51,7 ile aynı zamanda en yüksek yüzde artışı kaydetmesiyle birlikte, büyümenin ana itici gücü olmaya devam etti. Batı Avrupa'nın büyük pazarlarına bakıldığında, Ocak 2022'de yalnızca İspanya ağır ticari satışlarında olduğu gibi yüzde 13,9 ile sağlam bir büyüme kaydetti. Buna karşılık, Almanya diğer ticari araç sınıflarında olduğu gibi Ocak ayında yine yüzde 7,2 düşüş yaşarken, Fransa’da Pazar yüzde 2,8 ve İtalya'da ise yüzde 0,4 oranında talep düşüşü gördü.

3.5 ton üzeri orta ve ağır otobüsler ve şehirlerarası otobüsler (MHBC)

Ocak ayında, Avrupa Birliği'nde yeni otobüs ve tur otobüsü satışları yüzde 6,6 oranında daralarak 2.294 adet seviyesinde kaldı. Hafif ticari araç hariç diğer sınıflarda da olduğu İspanya bu alanda da yüzde 15,9 ile büyüme kaydetti. Diğer büyük AB pazarlarında ise farklı oranlarda düşüşler yaşandı. İtalya yüzde 28,5 ile en yüksek yüzde düşüşü kaydederken, onu yüzde 4,1 ile Almanya ve yüzde 1,1 ile Fransa izledi.

Editör: Akın Öcal