Hafiften ağır ticari araçlara, pickuplardan otobüslere kadar ticari araçlar hayatımızın önemli bir parçası. Türkiye ise kapasitesi ile özellikle Avrupa ülkelerinin en önemli ticari araç üretim tedarikçilerinden biri. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) Avrupa ülkelerinde yollarda dolaşmakta olan farklı alanlardaki ticari araçların son durumuna dair detayları yayınladı.

En çok hafif ticari araç Fransa’da

2020 yılı sonunun baz alınarak hazırlandığı bu raporlara göre yaklaşık 29 milyon hafif ticari araç Avrupa yollarında dolaşıyor. Bu araçların neredeyse yarısı sadece üç ülkede bulunuyor. Fransa Avrupa’da en çok  kayıtlı hafif ticari araca sahip olan ülke. Fransa yollarında 5,9 milyon hafif ticari araç dolaşıyor. Daha sonra 4,3 milyon araçla İtalya gelirken üçüncü sırada ise 3,9 milyon hafif ticari araçla İspanya geliyor.

ACEA raporuna göre Türkiye de hafif ticari araçların gözde olduğu ülkelerden biri. Türkiye’de 4.5 milyona yakın hafif ticari araç kullanımda.

AB'de hafif ticari araçların ortalama yaşı 11,9 olarak görülüyor. AB'nin dört büyük pazarı arasında ise İtalya en eski hafif ticari araç filosuna (13.8 yıl) sahipken, onu 13.3 yıl ile İspanya yakından takip ediyor.

En büyük kamyon filosu Polonya’da

Yeni FIAT  Scudo ve Ulysse Satışa Sunuldu Yeni FIAT  Scudo ve Ulysse Satışa Sunuldu

Avrupa Birliği ülkeleri arasında orta ve ağır ticari araç sayısına bakıldığı zaman özellikle son 20 yılda büyük bir gelişme gösteren Polonya en geniş filoya sahip olan ülke olarak göze çarpıyor. Polonya’da orta ve ağır ticari araç sayısı 1,2 milyon. İkinci sırada ise 950,000 üzerinde kamyonla Almanya yer alıyor. Avrupa toplam kamyon filosu ise 6.2 milyon. 2019’dan 2020’ye bu rakam yüzde 1.7 oranında artmış.

Avrupa Birliği'nde kamyonlar ortalama 13.9 yaşında. Yaş ortalaması 21.4 yıl ile Yunanistan en eski kamyon filosuna sahipken, en genç kamyon filosu 6,7 yıl ile Lüksemburg'da ve 7 yaş ile Avusturya’da bulunuyor.

Türkiye, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerin rakamlarına da yer veren rapora göre Türkiye’de 930,000 kamyon yollarda ilen Rusya ise 3 milyon 800 bine yakın orta ve ağır kamyona ev sahipliği yapıyor.

En yaşlı otobüsler Yunanistan’da

Avrupa çapında yollardaki otobüs sayısı ise 685.000 civarında. Bu otobüslerin neredeyse yarısı yine üç ülke yollarında dolaşıyor. Polonya’da 124,526, İtalya’da 99,883, ve Fransa’da 93,506 otobüs bulunuyor. Avrupa Birliği yollarındaki otobüsler ortalama 12,8 yaşında. 19 yaşından büyük Yunan otobüsleri bölgenin en eskisi olarak dikkat çekiyor. Avrupa Birliği'nde sadece altı ülke 10 yaşından daha genç otobüs filosuna sahip.

Avrupa dışında ise Rusya Federasyonu’nda 411,133 otobüs bulunuyor. Dünyanın en büyük otobüs üreticilerinden biri olan Türkiye’de ise 212,407 otobüs yolcu taşıyor.

Editör: Akın Öcal