Merakla beklenen yeni Euro standartlarıyla ilgili Avrupa Birliği tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Avrupa çapında partikül kirliliğini azaltmayı amaçlayan Euro 7’nin içten yanmalı motorlara daha katı emisyon kurallar getirme önerisinin önümüzdeki dönemde ticari araçlardan binek araçlara kadar bütün endüstriye yön vermesi beklenirken farklı kaynaklardan öneriye karşı itirazlar yükselmeye başlandı.

Yapılan açıklamada yeni kuralların dizel motorların yayabileceği azot oksit miktarını yaklaşık dörtte bir oranında azaltacağına vurgu yapıldı. Avrupa Birliği tarafından açıklamada karayolu taşımacılığının şehirlerdeki en büyük hava kirliliği kaynağı olduğu kaydedilerek, yeni düzenlemelerin 2035 yılına kadar mevcut kuralların izin verdiğinden üçte 1 oranında daha az nitro oksit sağlayacağını ve yeni Euro 7 standartlarının daha temiz araçlar ve daha kaliteli havayla insanların ve çevrenin sağlığını koruyacağını vurgulandı.

Üye devletler ve Avrupa Parlamentosu'nun onayını gerektiren kuralların kabulü, tartışmalar nedeniyle daha önce birkaç kez ertelenmişti. Özellikle otomotiv endüstrisinin üst düzey yöneticilerinin bir bölümü süreci desteklerken bazı yöneticiler sürecin sektör üzerinde büyük bir maliyet baskısı yarattığını kaydetmişlerdi.

Benzinli motorlara sahip araçlar için azot oksit emisyonları aynı kalacak ve seyahat edilen her kilometre için 60 miligram salmalarına izin verilecek. Şu an uygulamada olan kurallara göre dizel motorlarda izin verilen 80 miligram azot oksit salınım miktarı ise sıkılaştırılarak benzinle aynı seviye olan 60 miligrama çekilecek.

İçten yanmalı ataçların dışında önerilen kurallar elektrikli araçların fren ve lastiklerinden kaynaklanan partikül emisyonlarını da sınırlandıracak. Son dönemde yapılan araştırmalar fren aşınmasının kentsel alanlarda egzoz dışı karayolu trafik emisyonlarının en büyük kaynaklarından biri olduğunu ortaya koymuştu.  

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir parçası olan kurallar; tüm benzinli ve dizel otomobiller, kamyonetler, kamyonlar ve otobüsler için daha katı emisyon standartları getirecek. Ancak şu anda büyük ihtimalle Euro 7 standartları olarak isimlendirilecek kuralların yürürlüğe girme tarihlerinin otomobil ve hafif ticari araçlar için 2025 ağır ticari araçlar için 2027 olması bekleniyor.  

Avrupa Birliği geçtiğimiz ay 2035'ten itibaren yeni içten yanmalı motorlu araçları yasaklamak için önemli bir anlaşmaya kamuoyuyla paylaşmıştı.  

KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor

ACEA teknolojide geri dönüşe itiraz ediyor

Avrupa otomobil Üreticileri Birliği -ACEA Başkanı ve BMW CEO’su Oliver Zipse otomotiv endüstrisinin hem CO2 hem de kirletici emisyonları azaltma rolünü çok ciddiye aldığını ve geçen yıl, kirlenmeyi azaltacak ve hava kalitesini iyileştirecek yeni bir Euro 7 için çok yapıcı bir teklifte bulunduklarını vurguladı ve “Maalesef, Komisyon'un önerisinin çevresel faydası çok sınırlı ancak araçların maliyetini büyük ölçüde artırıyor. Gerçek yaşamla neredeyse hiç alakası olmayan aşırı sürüş koşullarına odaklanıyor” dedi.

Ford’dan önemli açıklama:

Ford Avrupa Model e Genel Müdürü Martin Sander, imzasıyla aşağıdaki şekilde bir açıklama yapıldı:

“10 Kasım 2022'de yayınlanan yanmalı motorlu otomobiller ve panelvanlar için önerilen yeni Euro 7 emisyon standardı, Avrupa'nın elektrikli mobiliteye geçişte kaydettiği büyük ilerlemeyi baltalama potansiyeline sahip. Kaynakları dünün teknolojisine yönlendirmemeli ve bunun yerine sıfır emisyona yatırım yapmalıyız. Ford'daki hedefimiz açık: 2030'a kadar tüm binek araçlar için ve 2035'e kadar tüm Ford araçları için sıfır emisyon.”

Editör: Akın Öcal