Uluslararası taşımacılıktaki deneyimini farklı alanlara da taşıyan Erman Grup bünyesinde bulunan Erman Nakliyat, Erman Ticari Araçlar ve ED Sigorta şirketleri faaliyet gösteriyor. Türkiye’de taşımacılık faaliyetlerinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Mersin merkezli faaliyet gösteren Erman Grup, 2011 yılında yaptığı yatırımlarla Türkiye henüz ATP Konvansiyonu’na taraf olmadan önce DNVGL'nin Almanya dışındaki tek ATP/FRC temsilcisi olmayı başarmıştı. Emrah Deniz’in Almanya'da aldığı eğitimle birlikte "ATP Uzmanı" olmasıyla yurt içinde araçlara ATP testlerinin hızlı bir şekilde başlandı.


2017 yılında ise TSE’nin Türkiye’deki ATP Otoritesi olarak kabul görülmesi ile TSE bünyesindeki ilk 3 ATP Muayene Merkezini Mersin, İzmir ve Hatay’da kurarak hizmet verdi. Erman Ticari Araçlar, 2020 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan aldığı yetki ile Tehlikeli Madde Taşıyan Araç ve Tankların Tamir/Tadilatı konusunda yetkili hale geldi.

Iveco’nun İkinci El Yapılanmasında Yeni Dönem Iveco’nun İkinci El Yapılanmasında Yeni Dönem


Erman Grup Genel Müdürü Emrah Deniz, 2021 yılında Türkiye’deki ADR muayenelerinin üçte birinin Erman Grup tarafından yapıldığına dikkat çekti. 2022 yılının da yine aynı yoğunlukla devam ettiğini ve günlük 7-15 arasında ADR’li tankerin muayene edildiği bilgisini veren Deniz, ATP’de ise günlük 2-3 araca hizmet verdiklerini söyledi. Bu rakamların kendilerini ADR ve ATP’de Türkiye’de çalışan en yoğun istasyon yaptığını vurgulayan Deniz, yeni yatırımlara giriştiklerini ve ülkenin en modern istasyonlarını yaptıklarını kaydetti. 

ATP Tip Test Merkezi ve GDP sertifikası hizmeti olacak
Deniz, şu bilgileri verdi: “Yeni merkezimize ilaveten ATP Tip Test Merkezimiz olacak. Sakarya, Ankara, Manisa’dan sonra bizimle birlikte Mersin’de de bu hizmet verilebilecek.  Tip test merkezinde haftada bir aracın işlemi yapıldığı için çok fazla sıra oluyor.”
İlaç taşımalarında yoğun kullanılan GDP Kılavuzu’nun ilaç firmaları arasında arandığını dikkat çeken Deniz, “Araçlara GDP verilirken merkezi testler yapılıyor. Araçta sıcaklığın düzenli yayıldığını öğrenmek istiyorlar. ATP testlerine çok benziyor. Avrupa’da bunu verebilen 2-3 kurum var. Türkiye’de artık bu hizmeti verebileceğiz” şeklinde konuştu.
ATP’li araçların kullanıcıları tarafından çok iyi bakıldığının altını çizen Deniz, aynı durumun ADR’li araçlar için söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Tankerlerde gereksiz ışıklandırmaya dikkat
Emrah Deniz, ADR’li araçlarda en sık karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak “ADR’li araçlarda en çok maruz kaldığımız sorun araçta müsaade edilmeyen süs ve ilave ışıklandırmalar. Bu eklentiler ve genel elektrik aksamlardan dolayı muayenelerde çok fazla sorun çıkıyor” dedi. 
 

Editör: Akın Öcal