Mercedes-Benz Vans ve Amerika Birleşik Devletleri’nde başarılı elektrikli pick-up modelleriyle tanınan Rivian, stratejik bir ortaklık için bir niyet mektubu imzaladı.  

Şirketler, birkaç yıl içinde hem Mercedes-Benz Vans hem de Rivian için büyük hafif ticari araçlar üretecek şekilde Avrupa'daki bir fabrikaya yatırım yapmayı ve bu fabrikayı işletmek amacıyla yeni bir ortak girişim üretim şirketi kurmayı planlıyor. Orta/Doğu Avrupa'daki mevcut bir Mercedes-Benz tesisi üzerinde ortak montaj hatlarında yeni ve yalnızca elektrikli araç üretim tesisi inşa etmeyi öngören iş birliği biri Mercedes-Benz Vans'ın yalnızca elektrikli platformu olan VAN.EA'yı (MB Vans Electric Architecture) temel alan ve diğeri ikinci nesil elektrikli Rivian Light Van'ı (RLV) temel alan iki büyük van üretmeyi hedefliyorlar.

Stellantis’in Yeni Platformu Menzili 800 Km’ye Çıkaracak Stellantis’in Yeni Platformu Menzili 800 Km’ye Çıkaracak

Rivian CEO'su RJ Scaringe, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Rivian, zorlayıcı ürünler ve hizmetler yaratarak dünyayı fosil yakıt tüketiminden uzaklaşmaya teşvik etmek için kuruldu. Bu projede Mercedes-Benz ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Mercedes-Benz, dünyanın en tanınmış ve saygın otomotiv şirketlerinden biri ve birlikte, yalnızca müşterilerimize değil, gezegene de fayda sağlayacak gerçekten olağanüstü elektrikli hafif ticari araçlar üreteceğimize inanıyoruz."

Mercedes-Benz Vans Başkanı Mathias Geisen " Mercedes-Benz Vans, emisyonsuz ulaşım alanında öncü olarak 2010 yılından bu yana elektrikli hafif ticari araç üretimi ve piyasaya sürme konusunda büyük bir deneyim kazandı. Şimdi tamamen elektrikli bir ürün portföyüne dönüşümü hızlandırıyoruz. 2025'ten itibaren, yeni araç mimarimiz VAN.EA'yı temel alan tüm ticariler yalnızca elektrikli olacak. Bu dönüşümün bir parçası olarak, güçlü bir teknoloji konumuna sahip, son derece dinamik ve ilham verici bir ortak olan Rivian ile güçlerimizi birleştirdiğimiz için mutluyum. Yatırımları ve teknolojiyi paylaşıyoruz çünkü aynı stratejik hedefi paylaşıyoruz: müşterilerimiz için sürdürülebilir ve üstün ürünlerle hafif ticari araç pazarının elektrifikasyonunu hızlandırmak.”

Editör: Akın Öcal