Miran Lojistik’ten 50 Adetlik Tırsan Treyler Yatırımı Miran Lojistik’ten 50 Adetlik Tırsan Treyler Yatırımı

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olmasının yanı sıra filosuyla da en büyük taşımacılık operatörlerinden birine dönüşen Amazon, lojistik iş ortakları zinciri ve daha geniş küresel karayolu taşımacılığı sektörü için kritik olan alanlarda çalışmak üzere Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği-IRU'ya katıldı. Ortak mücadele alanları arasında sürdürülebilirlik, dekarbonizasyon, yol güvenliği ve yapay zeka yer alıyor. 
AB Amazon Ulaşım Hizmetleri Başkan Yardımcısı Andreas Marschner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “IRU topluluğuna üye ve işbirlikçi olarak katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Amazon'un ve ortaklarımızın başarısı, işimiz ve taşımacılık sektörü için çok önemli olan konuları anlayan, savunan ve fikir birliğini yönlendiren inandırıcı, güvenilir bir sese sahip olmasına bağlıdır" dedi.
IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto ise şunları söyledi: "Önde gelen bir küresel e-ticaret ve lojistik şirketi olarak Amazon, dünyanın en büyük kamyon, van ve diğer teslimat araçlarını yöneten karayolu taşımacılığı sektöründe önemli bir oyuncu. Amazon'u IRU ailesine katmaktan çok mutluyuz ve dekarbonizasyon ve yol güvenliği gibi bir dizi önemli konuda birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz."
E-ticaretle gelişen Amazon süreç içinde taşımacılık ve lojistik faaliyetlerini kendi organize etmeye başlayarak Amazon Taşımacılık Hizmetlerini ve Amazon Lojistik'i kurdu. İki kuruluş, karayolu taşımacılığı ve son kilometre teslimatları dahil olmak üzere dünya çapında binlerce küçük ve orta ölçekli işletmeyle ortaklık kuruyor.
Sürdürülebilirliğe ve iklim değişikliğiyle mücadeleye bağlılığını değişik platformlarda defalarca vurgulayan Amazon, 2019'da, 2025'e kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmayı ve Paris Anlaşması'ndan on yıl önce, 2040'a kadar net sıfır karbona ulaşmayı taahhüt ederek İklim Taahhüdü'nü kurdu.
Bu hedefe ulaşmak için Amazon, sıfır emisyonlu araçlar, sürdürülebilir paketleme, yenilenebilir enerji ve iyileştirilmiş intermodal verimliliğin bir kombinasyonu yoluyla 2030 yılına kadar tüm Amazon teslimatlarının yüzde 50'sini net sıfır karbon haline getirmeyi hedefleyen bir program olan Shipment Zero'yu geliştirdi.
 

Editör: Akın Öcal