ZF’in 2023 Satışları 46 Milyar Euro’yu Geçti ZF’in 2023 Satışları 46 Milyar Euro’yu Geçti

Konvansiyonel, elektrikli hibrit ve tam elektrikli araç tahrik çözümleri üreticisi Allison Transmission, ürün yelpazesini 13-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan IFAT 2024'te sergileyecek.

Batı Avrupa'daki en büyük atık toplama filolarının tercihi de Allison olurken şirket, alternatif yakıtlarla uyumlu tam otomatik şanzımanlar ve gelişen tam elektrikli akslardan oluşan eGen Power ailesi de dahil olmak üzere tamamı atık toplama ve belediye araçlarına uygun çok çeşitli tahrik çözümleri sunuyor. 

eGen Power, tam entegre elektrik motorlarını, çok vitesli bir dişli kutusunu, yağ soğutucusunu ve pompayı içeriyor. Teknoloji, tam bataryalı elektrikli araçlar (BEV'ler), yakıt hücreli elektrikli araçlar (FCEV'ler) ve hibrit uygulamalarla uyumlu oluyor ve rejeneratif frenleme sırasında motor torkunun yüzde 100'ünü sağlıyor. eGen Power 100S elektrikli aks, yakın zamanda Oshkosh Corporation tarafından Kuzey Amerika'nın ilk tam entegre, sıfır emisyonlu elektrikli atık toplama kamyonu için tercih edildi. 

Allison, içten yanmalı motorlu araçlara yönelik atık toplama ve diğer belediye uygulamalarının enerji verimliliği ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tahrik çözümlerini geliştirmeye devam ediyor. sıkıştırılmış doğal gaz (CNG), biyogaz ve hidrojen gibi alternatif yakıtlarla uyumlu olan Allison tam otomatik şanzımanlar, filoların içten yanmalı motorlu araçlardan kaynaklanan emisyonları azaltmasına olanak tanıyor. 

Allison donanımlı hidrojen yakıt hücreli kamyonlar 
Avrupa’da yakıt hücresiyle çalışan atık toplama araçlarının emisyonlarını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini gösterdiği HECTOR projesinde iki Allison donanımlı araç yer alıyor: Aberdeen'in yeni hidrojenle çalışan Mercedes-Benz Econic atık toplama aracı, 250 kilowatt (kW) Hyzon elektrik motoru ile eşleştirilmiş Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzıman donanımı ile kullanılıyor. Almanya'nın Herten kentindeki HECTOR projesi, DAF CF340 çift kollu yükleyicisi hidrojen yakıt hücresinden güç alan Allison 3200 tam otomatik şanzımanla donatıldı.

Verimli xFE teknolojisi
Allison, belediye ve atık toplama uygulamalarında lider olan 3000 Serisi tam otomatik şanzımanını xFE yakıt tasarrufu teknolojisiyle sunuyor. xFE teknolojisinin, VECTO görev döngüsü hesaplamalarına göre standart 3000 Serisi şanzımanlara kıyasla yakıt tüketimini yüzde 3,7'ye kadar azalttığı kaydediliyor. Bu veri, uygulamaya veya kamyona göre değişebiliyor. En büyük kazanımlar, aks oranına bağlı olarak 32 km/saat'in (20 mil/saat) altındaki ve 72 km/saat'in (45 mil/saat) üzerindeki hızlarda elde ediliyor. Daha da fazla tasarruf sağlamak için xFE, yüzde 6'ya kadar yakıt tasarrufu sağlayabilen bir elektronik kontrol paketi olan FuelSense 2.0'ı kullanıyor.

Allison'ın DynActive Vites Değiştirme özelliğine sahip en yeni yakıt tasarrufu yazılımı olan Allison FuelSense 2.0 paketiyle 3000 xFE'nin kesit modeli, IFAT'ta sergilenecek. DynActive Vites Değiştirme özelliği, daha iyi yakıt verimliliği ve performans için vites değiştirme noktalarını optimize etmek üzere araç ağırlığı, yol eğimi, dur-kalk frekansı ve gaz kullanımı gibi faktörlere dayalı bir algoritma kullanıyor. 

Yakın zamanda Fransa'nın Avrupa Metropolü Strasbourg, Düşük Emisyon Bölgesi (LEZ) uygulamasının bir parçası olarak emisyonları azaltmak üzere Allison şanzımanları tercih etti. Şu anda 300 aracın bulunduğu filodaki 100 araç Allison tam otomatik şanzıman donanımına sahip.
 

Editör: Akın Öcal