ABD Ulaştırma Bakanlığı 16 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, şehirlere ve eyaletlere daha temiz, daha düşük emisyonlu yolcu taşımacılığına geçişte

MAN’ın Ankara Fabrikası Enerjisini Güneşten Alıyor MAN’ın Ankara Fabrikası Enerjisini Güneşten Alıyor

Beyaz Saray, Başkan Biden tarafından imzalanan altyapı geliştirme projesi kapsamında hibe edilen bu paranın 1.100 sıfır emisyonlu otobüsü finanse edeceğini ve mevcut 1.300 sıfır emisyonlu transit otobüs filosunun neredeyse iki katına çıkacağını söyledi.

1 trilyon dolarlık 2021 altyapı yasasından 150 otobüs filosu için sağlanan fon, şehirlerin ve eyaletlerin içten yanmalı geleneksel eski otobüsleri kullanım dışı bırakılmasına yardımcı olacağı belirtilirken finansmanla ayrıca hibrit-elektrik, doğal gaz ve dizel modelleri içeren 700 otobüs satın alınacağı da kaydedildi.

Amerikalıların yaptıkları toplu taşıma seyahatlerinin yaklaşık yarısını otobüslerle yapmalarına rağmen  filolardaki elektrikli otobüs sayısının oldukça kısıtlı olduğu ifade ediliyor. Ayrıca ülkemizdeki gibi pandemiyle birlikte büyük zarar gören otobüs taşımacılığı sisteminin de yeni düzelmeye başladığı da kaydediliyor.

Editör: Akın Öcal