Mayıs ayında Avrupa Birliği’ndeki yeni ağır ticari araç satışları yüzde 8 artarak 21.896 adede ulaştı. Özellikle Orta Avrupa'da bulunan neredeyse tüm pazarlar önemli ölçüde büyüme kaydederek bölgenin olumlu performansına katkıda bulunurken, en yüksek artış yüzde 86,9 ile Letonya’da yaşandı.

Batı Avrupa'daki dört ana pazara bakıldığında, yalnızca İspanya’da yüzde 4,6’lık bir düşüş gözlenirken Almanya pazarı mütevazı bir artışla yüzde 2,4 büyüdü. Diğer büyük pazarlardan Fransa’da büyüme yüzde 14,6 oranında gerçekleşti. İtalya ağır ticari araç pazarı ise yine benzer bir oranla yüzde 14,3 oranında büyüdü.

Mayıs ayında Avrupa Birliği 16 ton üzeri ağır ticari araç pazarında gerçekleşen bu büyümeye rağmen geçen yılın aynı dönemine göre  2022'nin ilk beş ayında yüzde 0,4 oranında bir daralma yaşandı. Avrupa Otomobil Üreticileri  Birliği (ACEA) 5 aylık raporlarına göre  Fransa yüzde 5,3 ve İspanya yüzde 1,8 ile bu dönemde büyüme kaydetmeyi başardı.

TAİD Yeni Logosunu Yeni Hedefleriyle Tanıttı TAİD Yeni Logosunu Yeni Hedefleriyle Tanıttı

Avrupa’nın geleneksel en büyük kamyon pazarı olan Almanya’da yaşanan düşüş yüzde 4 olarak gerçekleşti. Bir diğer büyük Pazar olan İtalya’da Ocak-Mayıs döneminde yüzde 1,8’lik biri düşüş yaşandı.

Editör: Akın Öcal