Bugün Mercedes-Benz’in hafif ticari araçlardaki güçlü modeli Sprinter’ın üretildiği Düsseldorf’taki fabrikası 60. Yılını kutluyor. 'Bremer' ve 'Düsseldorfer' gibi efsane modellerinin de üretildiği fabrikayı, 1960'ların başında, o zamanki Daimler-Benz AG Auto Union'dan devralmıştı.

Bugün Mercedes‑Benz Group AG'nin en büyük hafif ticari araç fabrikası haline gelen tesislerde bugüne kadar 4,9 milyondan fazla araç üretildi. Mercedes‑Benz Sprinter'in panelvanları 1995'ten beri  fabrikanın üretim hattından çıkıyor ve 2019'un sonundan itibaren de markanın elektrikli modeli eSprinter da bu fabrikada üretiliyor.

Mercedes-Benz Parça Lojistik Merkezi Gebze’de Açıldı Mercedes-Benz Parça Lojistik Merkezi Gebze’de Açıldı

60. doğum gününde tesisi ve burada çalışan ekibi kutlayan, Mercedes-Benz Hafif ticari Araçlar Operasyonlar Başkanı Dr. Ingo Ettischer, tesisin küresel üretim ağının destekleyici bir parçası olduğunu söyledi.

Ettischer şunları söyledi: "Halihazırda eSprinter'ın yeni nesline en büyük bağlılık ve tam bağlılıkla hazırlanmakta olan ekibe teşekkür etmek istiyorum. Buna, üretimin artan dijitalleşmesi de ekleniyor. Tüm bunlar Düsseldorf ekibinin her gün etkileyici bir şekilde gösterdiği; yenilikçi güç, bilgi birikimi ve profesyonellik gerektiriyor."

MB Hafif ticari Araçlar’da sadece ürünlerde değil, üretimde de bütünsel sürdürülebilir mobilite yaklaşımını izlediklerini vurgulayan Dr Ingo Ettischer, 2023'ün ikinci yarısından itibaren Düsseldorf’ta üretilecek olan yeni nesil eSprinter için Düsseldorf'a yaklaşık 50 milyon euro yatırım yaptıklarını da sözlerine ekledi. Ettischer 2022 yılından itibaren bütün Mercedes hafif ticari araç fabrikalarında karbon nötr üretime geçileceği de ifade etti.

Mercedes‑Benz Düsseldorf Fabrikası

Kaporta atölyesi, boyahane ve montaj dahil olmak üzere yaklaşık 700.000 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük Mercedes-Benz panelvan fabrikasında yaklaşık 6.000 kişi çalışıyor.

Editör: Akın Öcal