Alman Otomotiv Derneği’nin (VDA) ev sahipliği yaptığı gala gecesinde verilen otobüs endüstrinin en prestijli ödülü Bus of the Year 2023-2023 Yılın Otobüsü Ödülünü MAN Truck & Bus SE aldı. MAN Lion’s City 12 E modelinin hem sürücüler hem de yolcular tarafından çok takdir edildiği kaydediliyor.

MAN Truck & Bus Otobüs İş Birimi Başkanı Rudi Kuchta, Hannover'de düzenlenen IAA Transportation -VDA Yılın Yıldızları etkinliğinde ödülü jüri başkanı Tom Terjesen'den aldı. Terjesen, "Yeni MAN Lion's City 12 E, çığır açan bir tasarıma, yüksek düzeyde konfora ve çok sessiz bir iç alana sahip" dedi. “Sürücü kabini en iyilerden biri olarak yüksek güvenlik derecesine sahip. Uluslararası Yılın Otobüsü ve Seyahat Otobüsü Jürisi, (International Bus & Coach of the Year) ilk test sürüşünden MAN Lion's City 12 E'nin 2023 Yılın Otobüsü seçimine kadar araçla ilgili olumlu bir duyguya sahipti" dedi.

Yılın Otobüsü Ödülü 30 yılı aşkın süredir devam ediyor ve otobüs endüstrisindeki en önemli uluslararası ödüllerden biri olarak öne çıkıyor. Törende konuşan MAN Truck & Bus Otobüs İş Birimi Başkanı Rudi Kuchta, "MAN Lion's City E aracımız jüri üzerinde böyle bir izlenim bıraktığı ve bu prestijli onura layık görüldüğü için hepimiz daha da gururluyuz" dedi.

MAN Lion's City E'nin satış rakamları da aracın ne kadar popüler olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tamamen elektrikle çalışan otobüsün satışlarının başlamasından bu yana hâlihazırda 1.000’den fazla sipariş verildi. 

Rudi Kuchta, "Yollara önemli ölçüde daha fazla elektrikli otobüs koymak istiyoruz. Geçen mali yılda, yeni şehir içi otobüslerimizin yüzde 6'sından biraz azı elektrikliydi, 2025'e kadar bu oran yarı yarıya olacak. 2030 yılına kadar da şehir içi otobüslerimizin yaklaşık yüzde 90'ının bataryayla çalışır olmasını bekliyoruz" dedi.

Münih’ten İrlanda’ya: eBus ‘Bus Euro Test’e gitti

MAN Lion's City E, ‘Bus Euro Test’ kapsamında Avrupa’yı turlayarak İrlanda’ya kadar yolculuk yaptı ve tamamen elektrikli bir şehir otobüsünün ne kadar güçlü olabileceğini kanıtladı. ‘Electrifying Europe Tour – Avrupa’yı Elektriklendirme Turu’ sırasında, on iki metrelik şehir içi otobüsü, on günde sekiz ülkeyi geçti. Araç, toplam 2.448,8 kilometrelik bir mesafe kat ederek, toplamda 1.763,7 kWh enerji tüketti. Bu da kilometre başına yaklaşık 0,72 kWh'ye karşılık geliyor. Bu en üst değerler, Lion's City E'nin verimli teknolojisi ve yüzde 20,8'lik etkileyici reküperasyon (enerjinin, potansiyelin geri kazanımı) oranı sayesinde elde edildi. eBus'ın tavanında bulunan altı adet lityum-iyon pil takımı (480 kWh kapasiteli), şehirlerde, kırsal alanlarda ve dağlardaki yolculuk için enerji sağladı. Her günlük aşamadan sonra araç yeniden şarj edildi ve ara şarj gerekmedi. Zira elektrikli otobüs, 350 kilometreye kadar menzile sahipti.

IVECO BUS Türkiye’de Ürün Gamını Çeşitlendiriyor IVECO BUS Türkiye’de Ürün Gamını Çeşitlendiriyor

MAN eBus şasisini uluslararası piyasaya sunuyor

MAN tahrik sistemi konusunda, eBus’ta arka aks üzerindeki merkezi bir motora ya da körüklü otobüste sürüşe ve reküperasyona yardımcı olan ikinci ve üçüncü akslar üzerindeki iki merkezi motora güveniyor. MAN Lion's City E, lokal olarak emisyonsuz tahrik sistemi ile şehirlerdeki gürültü ve kirletici emisyonlarını azaltma gereksinimini karşılıyor. Bu arada, MAN Lion's City E'nin güvenilir teknolojisi gelecekte MAN'ın eBus şasisinde de kullanılacak. 

Kuchta, "Dünya çapında artan elektrikli otobüs talebini karşılamak ve sürdürülebilir mobiliteye önemli katkı sağlamak amacıyla, Avrupa dışındaki uluslararası pazarlara da eBus şasimiz ile MAN elektrikli otobüs çözümünü sunuyoruz" dedi. Şasi, gelecekte, araç gövdesi üreticilerine tamamen elektrikli modelleri için mükemmel birer temel sağlayacak. 

‘Kullanışlılık’ jüri için önemli bir kriter 

1989’dan beri uluslararası uzmanlar jürisi, her yıl çeşitli otobüs tiplerine ‘Bus of the Year’ ve ‘Coach of the Year’ ödülleri veriyor. Avrupalı ticari araç gazetecileri, karşılaştırmalı test konusunda üreticiler tarafından sağlanan araçların kullanıma uygunluğuna ve konseptine özellikle dikkat ediyor. MAN Lion's City 12 E’nin aldığı son ödül ile birlikte MAN Truck & Bus, şu ana kadar bu değerlendirmeden tam 12 kez MAN ve NEOPLAN Otobüs markaları adına ödül kazanmayı başardı. MAN ve NEOPLAN otobüsleri bugüne kadar altı kez ‘Coach of the Year’ ödülü (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) ve altı kez de ‘Bus of the Year’ ödülüne (2023, 2015, 2005, 1999, 1995, 1990) layık görüldü. 

Editör: Akın Öcal